67 procent – tyle w tym roku wyniosła zdawalność matur w powiecie lubińskim. To nieco gorszy wynik od średniej krajowej, a także niższy w porównaniu z rokiem poprzednim. Zdaniem większości pedagogów wszystkiemu winne jest zdalne nauczanie, które nie jest tak skuteczne jak nauka w szkole. W naszym mieście z egzaminem dojrzałości tradycyjnie najlepiej poradzili sobie uczniowie I i II Liceum Ogólnokształcącego.
W całej Polsce majowe podejście do matur oblał co czwarty zdający (74 proc.) Jeszcze słabiej statystyka ta wygląda na Dolnym Śląsku (72 proc.) oraz w naszym powiecie, gdzie egzamin dojrzałości musi poprawić lub powtórzyć co trzeci maturzysta (67 proc.). Średnią zaniżają przede wszystkim szkoły niepubliczne oraz placówki dla dorosłych.
Najlepszymi wynikami mogą poszczycić się I i II LO w Lubinie, które od lat utrzymują bardzo wysoki poziom nauczania. W tym roku obie te placówki pod względem zdawalności wypadły niemal identycznie (różnica wyniosła niecałe 0,25 proc.). W „jedynce” egzamin oblało zaledwie 6 na 175 uczniów, zaś w „dwójce” – 7 na 191, co daje odpowiednio 96,57 i 96,33 proc. zdawalności.
Warto zauważyć, że mimo wyśrubowanych wyników, wspomniane licea i tak zanotowały nieznaczne spadki w stosunku do roku ubiegłego. W 2020 r. w II LO maturę za pierwszym podejściem zdali wszyscy, a w I LO były dwie poprawki.
– Jesteśmy zadowoleni, aczkolwiek mogłoby być lepiej, bo tego oczekiwaliśmy. Siedmioro naszych uczniów ma prawo do egzaminu poprawkowego z matematyki w sierpniu. Mocno wierzę w to, że 10 września wszyscy odbiorą swoje świadectwa maturalne i będą mogli szczęśliwie studiować na wybranych kierunkach – mówi Emanuela Garnowska, wicedyrektor II LO w Lubinie.
– Przygotowywania nie były łatwe, ale ponieważ zależy nam, żeby nasi uczniowie zdawali jak najlepiej, to umożliwialiśmy im dodatkowy kontakt z nauczycielami. Organizowaliśmy konsultacje na żywo, mieliśmy dwie matury próbne w tym trudnym czasie. Mamy świetne dzieciaki i świetnych nauczycieli, którzy współpracują ze swoimi uczniami. Wiadomo, że nauczania zdalne nigdy nie będzie tak dobre jak stacjonarne, dlatego wszystkim nam zależy, że z początkiem nowy rok szkolny rozpoczniemy w normalnym trybie – dodaje.
Na trzecim stopniu podium w powiecie lubińskim stanęło III LO w Lubinie. Tu świadectwo dojrzałości otrzymało 31 na 39 zdających (79 proc. zdawalności). Kolejne w stawce są: Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Lubinie (66 proc., 29 na 44), Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Lubinie (63 proc., 15/24) i Technikum nr 1 w Lubinie (61 proc., 110/181).
W pozostałych placówkach naszego powiatu uczniowie, którzy na egzaminie dojrzałości przekroczyli wymagany próg, byli w mniejszości, a w niektórych z nich sukces na maturze był w tym roku rzadkością. Poza Technikum nr 2 w Lubinie (38 proc., 56/147), mowa tu o szkołach niepublicznych bądź przeznaczonych dla osób dorosłych: Technikum MCKK w Lubinie (36 proc., 5/14), Technikum w Lubinie przy ul. M. Skłodowskiej-Curie (35 proc., 7/20), Technikum im. Władysława Szafera w Rudnej (20 proc., 1/5), LO TEB Edukacja dla Dorosłych w Lubinie (13 proc., 1/8), LO dla Dorosłych „Żak” w Lubinie (11 proc., 1/9), II LO dla Dorosłych w Lubinie (8 proc., 3/37), Prywatne LO dla Dorosłych w Lubinie (8 proc., 1/13) i Technikum TEB Edukacja w Lubinie (0 proc., 0/13).
Tradycyjnie, jak co roku najlepiej wypadł język polski, który zdało 92 proc. maturzystów. Z matematyką poradziło sobie natomiast 71 proc. uczniów.
– Jeśli mówimy tylko o szkołach, dla których powiat jest organem prowadzącym (I, II i III LO oraz Technikum nr 1 i nr 2 – przyp. red.), to egzamin poprawkowy w sierpniu będzie zdawało 130 uczniów, natomiast 48 uczniów nie zaliczyło więcej niż jednego przedmiotu, więc do matury będą mogli podejść ponownie dopiero za rok – informuje Aleksander Bobowski, dyrektor departamentu edukacji w Starostwie Powiatowym w Lubinie.
– Analizując zdawalność, to w porównaniu z zeszłym rokiem spadła ona o niecałe 3 procent. Rok temu zdało ok. 78 proc., a w tym ponad 75 proc. Cały czas mówimy tu o szkołach podlegających starostwu. Widać, że pandemia ma wpływ na wyniki matur, choć u nas nie tak znaczący jak w województwie dolnośląskim, gdzie ten spadek wyniósł około 5 proc. – dodaje.
Szczegółowe wyniki matur w województwie dolnośląskim i opolskim dostępne są na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu.