Jak wyglądają średnie ceny OC w zależności od pojemności?

54

Koszt obowiązkowego ubezpieczenia OC jest mocno zróżnicowany w zależności od oferty towarzystwa ubezpieczeniowego. Ma to związek z faktem, iż każdy ubezpieczyciel w nieco innym stopniu może uwzględniać czynniki kształtujące ryzyko ubezpieczeniowego. Dowiedz się, jaki wpływ na koszt OC ma pojemność silnika i sprawdź, jak wyglądają uśrednione ceny polisy.

Cena obowiązkowego ubezpieczenia samochodowego wyliczana jest na podstawie ryzyka, z jakim wiąże się dany kierowca. Im jest ono większe, tym wyższej składki należy się spodziewać. Dla wielu osób oczywiste jest, że koszt ubezpieczenia zależy m.in. od wieku właściciela auta czy doświadczenia w prowadzeniu pojazdów, zastanawiający jest wpływ pojemności silnika.

Pojemność silnika a cena OC – zależność

Pojemność silnika decyduje m.in. o osiągach. Im jest ona większa, tym samochód ma większą „moc”. Oznacza to możliwość rozwijania większych prędkości, a co za tym idzie – większe ryzyko do spowodowania zdarzenia drogowego. To wszystko, w połączeniu ze sportową marką pojazdu, odpowiada za wyższą cenę ubezpieczenia OC.

Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć w artykule dostępnym pod adresem https://rankomat.pl/samochod/wplyw-pojemnosc-silnika-na-ubezpieczenie.

Jak zmienia się cena OC wraz z rosnącą pojemnością silnika?

Chociaż trudno wskazać kwoty dla konkretnych kierowców, można przedstawić wartości uśrednione. Pozwala to uzyskać obraz tego, jak cena OC zmienia się w zależności od pojemności silnika. Dzięki temu dowiedz się, czy warto „trzymać się” aktualnego samochodu, czy lepiej wymienić na inny model – ze „słabszym” silnikiem.

Jak wynika z danych zawartych w raporcie Rankomat za 2021 roku, uśrednione wartości dla obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego w zależności od pojemności silnika przedstawiają się następująco:

  • powyżej 3,1 l – 744 zł;

  • 2,6-3,0 l – 725 zł;

  • 2,0 l-2,5 l – 635 zł;

  • 1,6 l-1,9 l – 591 zł;

  • 1,1 l-1,5 l – 556 zł;

  • do 1 l – 478 zł.

Czy to oznacza, że gdy zależy ci na najtańszej polisie OC musisz zmienić samochód? Chociaż faktycznie jest to jakieś rozwiązanie, wcale tak być nie musi.

Jak kupić tanie OC dla samochodu z dużą pojemnością silnika?

Jeżeli zależy ci na tanim OC, nie możesz decydować się na przypadkową ofertę. Pamiętaj, że ubezpieczyciele uwzględniają pojemności silnika zgodnie z wewnętrzną polityką cenową. W praktyce oznacza to tyle, że u jednego zapłacisz więcej, a u innego mniej.

Jak zatem dotrzeć do najlepszej oferty? Wystarczy, że skorzystasz z serwisu porównywarkowego, który udostępnia kalkulator OC. Twoja rola będzie sprowadzać się wyłącznie do wypełnienia formularza – wpisania danych swoich i ubezpieczanego auta. Im precyzyjniej go wypełnisz, tym dokładniejszą kalkulację otrzymasz.

Pamiętaj! Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC mogą różnić się nawet o 50%. Nie warto więc przepłacać, szczególnie że zakres ochrony i sumy gwarancyjne nie zależą od wysokości składki. Poświęć zatem chwilę na porównanie ofert, aby zaoszczędzić nawet kilkaset złotych!