Plastik do żółtego, szkło do zielonego, papier do niebieskiego, bio do brązowego, a cała reszta do zmieszanych – choć odpady segregować musimy już niemal od pięciu lat, to wielu lubinian wciąż ma z tym problem. Przypominamy zatem podstawowe zasady segregacji odpadów, bo niewłaściwie rozdzielone, generują niepotrzebne koszty dla gminy.
Zasada jest prosta: rozdzielamy je do kolorowych pojemników, gmina odbiera nieczystości i zajmuje się ich utylizacją. Jeśli są właściwie posegregowane, trafiają do odpowiedniego miejsca, wszystko w trosce o środowisko. W innym przypadku – ich utylizacja jest znacznie droższa.
Zacznijmy zatem od początku. Od 1 lipca 2020 roku segregacja odpadów jest obowiązkowa. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Chyba że ktoś o środowisko dbać nie chce, woli zapłacić więcej za odbiór śmieci i nie przejmować się ich właściwym rozdzieleniem.
Jeśli jednak chodzi o tych, którzy segregację stosują, to niestety do ich śmietników wciąż trafiają nieodpowiednie odpady. W ślad za Ministerstwem Klimatu i Środowiska przypominamy:
Papier to m.in.: opakowania z papieru lub tektury; gazety i czasopisma; katalogi, prospekty, foldery; papier szkolny i biurowy; książki i zeszyty; torebki papierowe; papier pakowy.
Nie powinno się wrzucać do papieru następujących odpadów: papier powlekany folią i kalka; kartony po mleku i napojach; pieluchy jednorazowe i podpaski; pampersy i podkładki; worki po nawozach, cemencie i innych materiałach budowlanych; tapety; inne odpady komunalne (w tym niebezpieczne).
Tworzywa sztuczne i metale to m.in.: butelki po napojach; opakowania po chemii gospodarczej, kosmetykach (np. szamponach, proszkach; płynach do mycia naczyń itp.); opakowania po produktach spożywczych; plastikowe zakrętki; plastikowe torebki, worki, reklamówki i inne folie; plastikowe koszyczki po owocach i innych produktach; puszki po napojach, sokach; puszki z blachy stalowej po żywności (konserwy); złom żelazny i metale kolorowe; metalowe kapsle z butelek, zakrętki słoików i innych pojemników; folia aluminiowa; kartoniki po mleku i napojach – wielomateriałowe odpady opakowaniowe.
Nie powinno się wrzucać do pojemników na tworzywa sztuczne i metale następujących odpadów: strzykawki, wenflony i inne artykuły medyczne; odpady budowlane i rozbiórkowe; nieopróżnione opakowania po lekach i farbach, lakierach i olejach; zużyte baterie i akumulatory; zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny; inne odpady komunalne (w tym niebezpieczne).
Szkło opakowaniowe to m.in.: butelki i słoiki szklane po napojach i żywności; butelki po napojach alkoholowych; szklane opakowania po kosmetykach.
Nie powinno się wrzucać do szkła następujących odpadów: szkło stołowe – żaroodporne; ceramika, doniczki; znicze z zawartością wosku; żarówki i świetlówki; szkło kryształowe; reflektory; nieopróżnione opakowania po lekach, olejach, rozpuszczalnikach; termometry i strzykawki; monitory i lampy telewizyjne; szyby okienne i zbrojone; szyby samochodowe; lustra i witraże; fajans i porcelana inne odpady komunalne (w tym niebezpieczne).
Odpady „zielone” – roślinne to m.in.: gałęzie drzew i krzewów; liście, kwiaty i skoszona trawa; trociny i kora drzew; owoce, warzywa itp.
Nie powinno się wrzucać do odpadów „zielonych” – roślinnych następujących odpadów: kości zwierząt; mięso i padlina zwierząt;, olej jadalny; drewno impregnowane; płyty wiórowe i MDF; leki; odchody zwierząt; popiół z węgla kamiennego; inne odpady komunalne (w tym niebezpieczne).
Pozostałe odpady trafią do pojemnika na odpady zmieszane – jeśli będzie ich mniej, obniżymy koszty i przyczynimy się do poprawy stanu środowiska.
Niezwykle istotnym uzupełnieniem systemu zbierania odpadów są Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK). Ulica Zielona 1 – pod tym adresem funkcjonuje PSZOK w Lubinie. Śmieci można tu przywozić od wtorku do soboty w godzinach od 10.00 do 16.00. Warto zapamiętać godziny otwarcia, bo zdarza się niestety, że niektórzy, wybierając się z odpadami do PSZOK-u, nie sprawdzają tego. Jeśli trafią, że jest zamknięte, wyrzucają odpady na pobliskie tereny zielone. W ten sposób tworzą się tzw. dzikie wysypiska, co generuje duże i niepotrzebne koszty dla gminy.
Pamiętajmy, że odpadami komunalnymi, które mogą być przekazywane do PSZOK-u, są: odpady poremontowe i budowlane; odpady wielkogabarytowe (tj. meble, wyposażenie wnętrz, itp.); zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (pralki, lodówki, telewizory, radioodbiorniki, komputery, kalkulatory, itp.); zużyte baterie i akumulatory; przeterminowane lekarstwa, strzykawki itp.; opony; odpady niebezpieczne z gospodarstw domowych (pozostałości farb, lakierów, rozpuszczalników, kwasów, olejów, płynów do chłodnic, itp.).
Za przywiezienie odpadów do PSZOK-u nie są pobierane dodatkowe opłaty!
Należy też pamiętać, że od stycznia 2025 roku – zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej – mamy także obowiązek segregacji odzieży i tekstyliów. Mowa o: ubraniach, bieliźnie, tkaninach domowych (pościele, ręczniki, obrusy, firany, zasłony, koce), akcesoriach tekstylnych (szaliki, czapki, obuwie) oraz galanterii (paski, rękawiczki, torebki).
W praktyce oznacza to, że nie można już wyrzucać odzieży, galanterii oraz tekstyliów do pojemników na odpady zmieszane, a każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden punkt, do którego mieszkańcy będą mogli przekazywać tego typu odpady.
W Lubinie nie będzie dodatkowych pojemników czy worków na tekstylia. Te odpady także przyjmowane są w PSZOK-u, znajdującym się przy ul. Zielonej 1.