Wada wzroku to schorzenie, które może dotyczyć pacjentów w każdym wieku. Powodowana jest ona przez nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu optycznego oka, które mogą mieć podłoże środowiskowe i genetyczne. Zdarza się również, iż postępujący wiek wpływa na wzrok i prowadzi do jego pogorszenia. Najlepszym sposobem na wykrycie wady już na wczesnym etapie jej rozwoju jest systematyczne uczęszczanie na wizyty kontrolne do okulisty. Konsultacja lekarska pomaga stwierdzić u pacjenta rozwój krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmu lub starczowzroczności wynikającej z procesu starzenia.
Objawy krótkowzroczności
Poszczególne wady wzroku można rozpoznać po ich objawach. Jedną z wad, która powoduje trudności z wyraźnym widzeniem, jest krótkowzroczność. W przypadku tej wady refrakcji promienie świetlne przechodzą przez rogówkę soczewkę i ciało szkliste. Do ich skupienia dochodzi jednak przed siatkówką, zamiast na niej. Jedną z przyczyn tego stanu jest nadmierna wypukłość rogówki.
Podstawowym i elementarnym objawem krótkowzroczności jest wyraźne widzenie z bliska i gorsze widzenie w dali. Osoby, które tego doświadczają, zaczynają mimowolnie mrużyć oczy lub przymykać powieki, aby poprawić ostrość przedmiotów znajdujących się w dalszej odległości.
Niektórzy w przypadku krótkowzroczności zaczynają pocierać oczy i próbują skupić całą swoją uwagę na oddalonych od siebie przedmiotach. Osoby z omawianą wadą wzroku często przybliżają do twarzy książki podczas czytania, a także siadają bliżej telewizora podczas oglądania telewizji. Można ponadto doświadczać szybkiego zmęczenia oczu, a także bólów głowy z powodu nadmiernego wysiłku włożonego w próbę dostrzegania szczegółów i detali.
Jakie objawy świadczą o dalekowzroczności?
W przypadku dalekowzroczności do ogniskowania promieni świetlnych dochodzi za siatkówką, zamiast na niej. Jednym z powodów tego stanu jest zbyt krótka gałka oczna. Można wyróżnić trzy rodzaje nadwzroczności. Podział ten dotyczy stopnia zaawansowania wady. Mowa tutaj o nadwzroczności:
-
małej (do 2,5D),
-
średniej (do 6,0D),
-
dużej (powyżej 6D).
Wbrew pozorom nadwzroczność wcale nie musi oznaczać wyłącznie braku ostrości widzenia przedmiotów znajdujących się w niewielkiej odległości. Ze względu na ogniskowanie obrazu za siatkówką pacjent może uskarżać się na nieostre widzenie przedmiotów znajdujących się zarówno blisko, jak i daleko. Dopiero w sytuacji pogłębiania się tej wady soczewka oka nie jest w stanie nadać ostrości przedmiotom w bliży. Wtedy pacjent zaczyna oddalać je od siebie. Przy braku metody korygowania tej wady oczy są poddawane stałemu napięciu akomodacji, co może w dłuższej perspektywie prowadzić do szybszego zmęczenia oczu, bólów głowy, czy łzawienia. W przypadku dużej dalekowzroczności u niektórych osób może dojść do rozwoju obocznego niedowidzenia.
Astygmatyzm i jego najczęstsze symptomy
Astygmatyzm, określany również jako niezborność, jest spowodowany nierównomiernym załamywaniem się promieni świetlnych w płaszczyźnie pionowej i poziomej w układzie optycznym oka. Rezultatem jest brak możliwości uzyskania jednopunktowego ogniskowania na siatkówce, co przyczynia się do powstania nieostrości obserwowanego przedmiotu. Przyczyną tego stanu może być również niesferyczność soczewki.
Do najczęstszych objawów astygmatyzmu zalicza się brak możliwości ostrego widzenia przedmiotów znajdujących się blisko i daleko, a także uporczywe mrużenie oczu, czy spowodowane zmęczeniem narządu wzroku bóle głowy. Również i w przypadku mocno pogłębionej niezborności u pacjentów stwierdza się niekiedy niedowidzenie — jednooczne lub obuoczne.
Starczowzroczność i jej objawy
Starczowzroczność to wada wzroku, która wynika z naturalnego procesu starzenia się ludzkiego organizmu. Wraz z wiekiem pacjent może uskarżać się na problem z widzeniem przedmiotów znajdujących się w niewielkiej odległości. Objawem tej wady również mogą być powtarzające się bóle głowy i zmęczenie oczu.
W razie pojawienia się niepokojących objawów ze strony narządu wzroku ważne jest umówienie się na konsultację okulistyczną. Dobór metody korygującej konkretną wadę refrakcji wpłynie znacząco na komfort życia i spowolnienie dalszego procesu pogarszania się wzroku.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wadywzroku/74691,nadwzrocznosc
https://ruj.uj.edu.pl/server/api/core/bitstreams/cf477442-898e-4e72-85cb-7830b8dc37cf/content
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wadywzroku/83545,astygmatyzm-niezbornosc
https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/wadywzroku/74638,krotkowzrocznosc