Jak rozpoznać niebezpieczne zmiany skórne? Dermatoskopia w praktyce

50

Dermatoskop to narzędzie używane w codziennej praktyce lekarza dermatologa, jak i onkologa. Pozwala ono specjaliście na dokładną ocenę niepokojących znamion na ciele. Sprawdź, jak przebiega badanie dermatoskopowe. Dowiedz się, jakie symptomy powinny skłonić Cię do konsultacji dermatologicznej!

Trzypunktowa lista kontrolna w dermatoskopii znamion

Trzypunktowa lista kontrolna pozwala mniej doświadczonym dermatologom łatwiej rozpoznać czerniaka. Jesteś ciekawa, jakie kryteria odgrywają kluczową rolę w różnicowaniu czerniaka z łagodnymi barwnikowymi zmianami skórnymi? Oto one:

  • asymetria koloru i struktury w obrazie dermoskopowym,

  • atypowa siatka barwnikowa,

  • struktury o niebiesko-białawym zabarwieniu (m.in. objaw niebiesko-białego welonu i struktur regresyjnych).

Jak dowodzi praktyka lekarska, obecność dwóch spośród powyższych kryteriów sygnalizuje wysokie prawdopodobieństwo rozwoju czerniaka. Niestety wiele osób myli czerniaka ze zwykłym pieprzykiem i zwleka z wizytą u lekarza dermatologa. Wiedz, że dermatoskopia (inaczej mikroskopia epiluminescencyjna) charakteryzuje się wysoką wiarygodnością i jest krótkim badaniem, trwa zwykle tylko kilka minut. Wiedz, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do przeprowadzenia dermatoskopii. Ile kosztuje to badanie? W zależności od placówki, od 200 do około 300 złotych.

Czym jest dermatoskopowa ocena znamion?

Dermatoskopia bezbolesne i nieinwazyjne badanie mikroskopowe powierzchni skóry, które umożliwia obserwację (w powiększeniu) i ocenę struktur barwnikowych na poziomie naskórka, a także górnych warstw skóry właściwej. Badanie dermatoskopowe jest przeprowadzane w trybie ambulatoryjnym. Chcesz dowiedzieć się, jak przebiega to badanie? Lekarz dermatolog przykłada dermatoskop do Twojej skóry, dzięki czemu widzi daną zmianę w aż 10-krotnym powiększeniu. Wiedz, że przed rozpoczęciem tej procedury diagnostycznej specjalista smaruje Twoją skórę specjalnym środkiem, który zwiększa jej przejrzystość oraz zmniejsza odbicie światła. Zadbaj o to, aby przed badaniem znamion dermatoskopem nie smarować skóry oliwkami, balsamami, kremami ani innymi produktami kosmetycznymi Zabierz też ze sobą aktualne wyniki badań (jeśli je posiadasz). Kiedy warto przebadać zmiany skórne z użyciem dermatoskopu?

Podstawowe wskazania do dermatoskopii

Jakie są wskazania do dermatoskopowej oceny znamion? Jest to m.in.:

  • nowa zmiana skórna na Twoim ciele,

  • zmiana skórna, która zmienia rozmiar, kształt, czy kolor,

  • świąd w rejonie zmiany skórnej,

  • opuchlizna zmiany skórnej,

  • zmiana skórna jest asymetryczna, ma nierówne brzegi,

  • tkliwość zmiany skórnej,

  • ze zmiany skórnej sączy się krew.

Podsumowując, dermatoskopia umożliwia szybkie zdiagnozowanie różnych zmian skórnych i zastosowanie odpowiedniej metody leczenia. Bezinwazyjna diagnostyka zmian skórnych sprawia, że możesz ustrzec się przed poważnymi chorobami dermatologicznymi, jak np. nowotwory skóry, czy rozpocząć leczenie zdiagnozowanych jednostek chorobowych na wczesnym etapie rozwoju. Pamiętaj, że bez względu na to, czy masz niepokojące zmiany skórne, czy nie w ramach profilaktyki antynowotworowej, powinnaś odwiedzać lekarza dermatologa co roku. Wczesne wykrycie czerniaka zwiększa Twoje szanse na całkowite wyleczenie!


POWIĄZANE ARTYKUŁY