Jak nie czytam, jak czytam

101

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Rudnej wzięła udział w IV edycji bicia rekordu Polski w jednoczesnym czytaniu książek. W akcji uczestniczyli zaproszeni goście: władze samorządowe, dyrektorzy poszczególnych lokalnych placówek, stowarzyszenia, kluby, komendant komisariatu policji, OSP, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych, szkolna rada rodziców, Uniwersytet Trzeciego Wieku, dyrekcja szkoły, nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice.

Szkoła w Rudnej już po raz trzeci brała udział w akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Wydarzeniu temu towarzyszyły dodatkowe atrakcje m.in. konkursy czytelnicze, kiermasze książek, prezentowanie ciekawych form promocji czytelnictwa w poszczególnych klasach, masowe czytanie w różnych miejscach przestrzeni publicznej w Rudnej.

Podczas inauguracji bicia rekordu, uczniowie pod kierunkiem bibliotekarzy przygotowali inscenizację pt. „Z książką przez epoki”, która przybliżyła historię książki i piśmiennictwa na przestrzeni wieków. Uczestnicy uroczystości dowiedzieli się, jak ludzie w różnych wiekach i kulturach rozwinęli sposoby gromadzenia, przechowywania i przekazywania wiedzy oraz informacji.

Uczniowie przebrani byli za: człowieka pierwotnego, który prezentował rysunki naskalne; Indianina prekolumbijskiej Ameryki Południowej, który prezentował kipu – pismo węzełkowe; Sumera z glinianą tabliczką z pismem klinowym, Egipcjanina ze zwojem papirusowym z hieroglifami, Fenicjanina z najstarszym alfabetem, Chinkę ze zwojem z jedwabiu, skrybę z piórem gęsim i kodeksem średniowiecznym, Jana Gutenberga z wynalezionymi czcionkami drukarskimi oraz współczesnego człowieka z czytnikiem e-book.

Na inauguracji akcji uroczyście wręczono nagrody dla najlepszych czytelników w roku szkolnym 2018/2019. Uczestników bicia rekordu biblioteka kusiła jabłuszkami z sentencjami o czytaniu książek. Wszystkie klasy otrzymały balony, zakładki do książek oraz słodkie upominki ufundowane przez Urząd Gminy w Rudnej.

Podsumowaniem akcji była wspólna fotografia wszystkich uczestników, dokumentująca bicie rekordu w jednoczesnym czytaniu książek o godz. 10, a niespodzianką był słodki poczęstunek: tort z logo imprezy „Jak nie czytam, jak czytam” ufundowany przez radę rodziców Szkoły Podstawowej w Rudnej.

AUTOR i FOT. Wanda Poskart, Ewa Kopystiańska