W niedzielę decydujący moment. To wtedy okaże się, który polityk był najskuteczniejszy i przekonał nas, by to na niego oddać swój głos. W niedzielę 25 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. By głosy były ważne, a głosowanie nie sprawiło żadnych kłopotów, przygotowaliśmy dla naszych Czytelników poradnik wyborczy.
Lubin należy do dolnośląsko-opolskiego okręgu wyborczego. To oznacza, że zarówno Dolnoślązacy jak i Opolanie będą głosować na tych samych kandydatów i że listy składają się z przedstawicieli obu województw.
Łącznie w naszym regionie swoich kandydatów wystawia dziewięć komitetów wyborczych: Europa Plus Twój Ruch, Sojusz Lewicy Demokratycznej, Nowa Prawica, Platforma Obywatelska, Polska Razem, Polskie Stronnictwo Ludowe, Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska i Ruch Narodowy.
W lokalu wyborczym otrzymamy więc książeczkę, która będzie zawierała nazwiska kandydatów dziewięciu list. Na każdej z list znajdziemy dziesięciu kandydatów. Ale możemy oddać tylko jeden głos. To znaczy, że musimy wybrać tylko jeden komitet, a tam swojego kandydata.
Jeśli na przykład zdecydujemy się zagłosować na PSL, ale zamiast jednego, zaznaczymy dwa krzyżyki, nasz głos wciąż będzie ważny. Otrzyma go wówczas osoba, która jest wyżej na liście.
Jednak jeśli zaznaczymy na przykład jedno nazwisko z PiS i jedno z PO, wówczas nasz głos będzie nieważny.
W Lubinie uprawnionych do głosowania jest łącznie 60 134 osób. Ale liczba ta na pewno się jeszcze zmieni. – Na dziś mamy około stu wniosków o głosowanie poza Lubinem, czyli za granicą lub w innym mieście. Wiele osób dopisało się też do naszych list. Mamy też pięć wniosków o głosowanie przez pełnomocnika – tłumaczy Kazimierz Śliwowski, naczelnik wydziału infrastruktury lubińskiego magistratu. – Dziś jest ostatni dzień na takie zmiany, później spis wyborców zostanie przez nas zaktualizowany – dodaje.
Lubinianie będą głosować w 48 obwodach, z czego dwa to szpitale. Głosowanie potrwa od godziny 7 do 21.
Jak przy każdych wyborach mieszkańcy będą mogli też skorzystać z pomocy przy dojeździe do lokali wyborczych. Dotyczy do szczególnie osób starszych lub niepełnosprawnych. – Wystarczy zadzwonić na dyżurkę straży miejskiej i poprosić o taki transport – zapewnia Urszula Kozon z urzędu miejskiego.