Jak głosowali i kogo wybrali do Sejmu mieszkańcy Lubina?

9346

W powiecie lubińskim – jak w całej Polsce – najwięcej głosów oddano na Prawo i Sprawiedliwość. W wyborach do Sejmu kandydaci tego ugrupowania zdobyli 48,96 proc. poparcia. PKW na swojej stronie internetowej podało już dane ze wszystkich komisji wyborczych z naszego powiatu. Ale liczenie głosów wciąż trwa w innych rejonach Polski.

Fot. Krzysztof Białoskórski

W powiecie lubińskim wczoraj do urn poszło 62,35 proc. uprawnionych. Wysoka frekwencja była zarówno w samym Lubinie (63,42 proc.), jak i okolicznych gminach – w gminie Lubin w wyborach wzięło udział 63,76 proc., w gminie Rudna 57,14 proc., a gminie Ścinawa 56,48 proc.

W okręgu wyborczym nr 1, czyli legnicko-jeleniogórskim, do którego w przypadku wyborów do Sejmu należy również powiat lubiński, wciąż trwa liczenie głosów. Jednak w samym powiecie lubińskim głosy ze wszystkich komisji wyborczych zostały już zsumowane. Zaskoczenia nie ma, jak w całej Polsce, wygrało Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając 48,96 proc. głosów uprawionych do głosowania mieszkańców powiatu lubińskiego. Koalicję Obywatelską w naszym powiecie poparło 20,54 proc., a Sojusz Lewicy Demokratycznej 14,03 proc. Według danych PKW, mieszkańcy powiatu lubińskiego głosowali także na kandydatów Bezpartyjnych i Samorządowców (6,03 proc.), Konfederacji (5,81 proc.) oraz PSL (4,61 proc.).

W samym Lubinie wyniki są bardzo zbliżone. Na PiS w naszym mieście zagłosowało 47,10 proc., na KO 21,89 proc., SLD 14,87 proc., BiS 6,34 proc., Konfederację 5,76 proc., a na PSL 4,04 proc.

W powiecie lubińskim najwięcej głosów zgarnęła Elżbieta Witek z PiS. Poparło ją 44.656 osób. Drugi najlepszy wynik zrobiła u nas Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska z SLD – zagłosowało na nią 39.185 wyborców. W czołówce znalazł się też Piotr Borys z KO z poparciem 33.568 mieszkańców naszego powiatu oraz Adam Lipiński z PiS, na którego zagłosowało 31.658 wyborców z powiatu lubińskiego.

Jednak o tym, kto zostanie posłem zdecydują głosy nie tylko mieszkańców naszego powiatu, ale całego okręgu legnicko-jeleniogórskiego. Tutaj w niektórych miejscach wciąż trwa liczenie głosów. Najprawdopodobniej sześć mandatów trafi do przedstawicieli PiS, trzy dla KO, dwa dla SLD, czyli Lewicy i jeden dla PSL. Wszystko wskazuje na to, że posłami z naszego okręgu zostaną: Adam Lipiński, Elżbieta Witek, Marzena Machałek, Krzysztof Kubów, Wojciech Zubowski oraz Ewa Szymańska z PiS, Piotr Borys, Robert Kropiwnicki i Ewa Drozd z KO, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska i Kaja Filaczyńska z SLD oraz Stanisław Żuk z PSL.