W nowym roku żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej (16 DBOT) w dalszym ciągu doskonalą swoje umiejętności oraz zdobywają nowe kompetencje, które będą mogli wykorzystać zarówno w służbie wojskowej, jak i życiu prywatnym. W formacji służy obecnie 1800 terytorialsów. W tym gronie jest 48 mieszkańców powiatu lubińskiego.
W neogotyckiej scenerii Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim żołnierze Brygady realizowali programowe szkolenie, podczas którego doskonalili się m.in. z taktyki w terenie zurbanizowanym tj. poruszania się i działania w budynkach oraz obrony i przeszukiwania pomieszczeń. Dodatkowym, bardzo istotnym zagadnieniem było szkolenie z topografii, w czasie którego żołnierze wyznaczali kierunki marszu na azymut wykorzystując przyrządy nawigacyjne, określali swoje położenie oraz „pracowali na mapach”.
– Jednym z tematów, który pojawia się na prawie każdym szkoleniu jest medycyna pola walki. W trakcie szkolenia rotacyjnego, żołnierze przeprowadzali ewakuację rannego, poznawali techniki udzielania samopomocy w zależności od sytuacji oraz zaopatrywania rannego wykorzystując przyrządy medyczne – informuje kpt. Marcin Pochodaj, oficer prasowy 16 DBOT.
Nowością w trakcie zajęć było użycie aplikacji Tactical Awareness(Assault) Kit (TAK), która wprowadza innowacyjne rozwiązania w planowaniu działań taktycznych oraz analizowaniu możliwości poprawy określonych działań.
W innej części województwa dolnośląskiego (Kotlina Kłodzka) kolejni żołnierze doskonalili swoje umiejętności strzeleckie w zakresie właściwej pracy na broni oraz prowadzenia ognia w czasie marszu. Bardzo ciekawym elementem szkolenia było działanie w tzw. „buddy team-ach”, które oznacza wspólne prowadzenie ognia w parach.
Tymczasem w powiecie złotoryjskim dolnośląscy terytorialsi realizowali szkolenie, wykorzystując wirtualną strzelnicę. W trakcie zajęć żołnierze doskonalili pracę manualną na etatowej broni oraz umiejętności strzeleckie wykorzystując trenażer.
Nie zabrakło również szkolenia z taktyki, w trakcie którego skupili się na tematyce patrolowania. W kontekście zadań realizowanych przez Siły Zbrojne RP, żołnierze doskonalili właściwe zachowania po wykryciu niebezpieczeństwa oraz zatrzymania osoby potencjalnie niebezpiecznej, a następnie jej przeszukanie i zabezpieczenie.
– Po kilku miesiącach intensywnych działań w ramach usuwania skutków sytuacji kryzysowej, żołnierze 16 DBOT wracają pełni zapału i chęci do dalszego szkolenia. Cel szkolenia został osiągnięty ponieważ terytorialsi zdobyli nowe umiejętności, jednocześnie weryfikując zdobytą wcześniej wiedzę w trakcie realizacji postawionych zadań – dodaje rzecznik 16 DBOT.
W formacji służy obecnie 1800 terytorialsów. Wśród nich jest 48 mieszkańców powiatu lubińskiego.
Fot. 16 DBOT