Osoby niepełnosprawne z regionu już po raz kolejny wzięły udział w integracyjnym spływie zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Drzwi do Europy” oraz Wrocławski Integracyjny Klub Kajakowy KAPOK, w tym roku dofinansowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. Choć na co dzień muszą walczyć ze swoją niepełnosprawnością, co roku w sierpniu mogą sprawdzić się jako wodniacy podczas spływu kajakowego Odrą z Wrocławia do Głogowa.
W środę, 12 sierpnia uczestnicy spływu dotarli do Ścinawy i powiatu lubińskiego, gdzie wodniacy rozbili namioty i nocowali na gościnnym ścinawskim nabrzeżu. Tam uczestników spływu przywitali członkowie i podopieczni Stowarzyszenia „Równe Szanse” ze Ścinawy, którzy zorganizowali dla gości poczęstunek, jak również Krystian Kosztyła – przewodniczący rady powiatu w Lubinie.
– Co roku dołączamy się do spływu organizowanego przez pana Krakowskiego i razem z osobami niepełnosprawnymi z gminy Ścinawa płyniemy Odrą, podziwiając piękne widoki. Pamiętam, że w 2010 roku płynęliśmy z wrocławskim spływem do samego Głogowa – komentuje Krystian Kosztyła, który po raz kolejny płynął jako opiekun osoby niepełnosprawnej.
Następnego dnia uczestników spływu czekała dalsza podróż. Celem była Chobienia, do której kajakami, chwilę po godz. 12, wyruszyli wodnicy.
Kajakarze do Chobieni dopłynęli około godz. 16. Tam z uczestnikami spływu pożegnali się ścinawscy wodniacy oraz podopieczni Stowarzyszenie „Równe Szanse” ze Ścinawy.
– Już drugi rok z rzędu moim kajakowym kolegą jest Adam, podopieczny Stowarzyszenia „Równe Szanse” w Ścinawie. Widzę, ile ta wodniacka ekspedycja sprawia mu radości i mnie również. Spływ integracyjny jest świetną okazją dla takich osób do tego, aby zobaczyli świat z innej perspektywy, poczuli go bardziej, dotknęli, zobaczyli piękno nadodrzańskiej przyrody. Idea jest prosta – aktywność ruchowa osób niepełnosprawnych nie powinna różnić się niczym od aktywności osób pełnosprawnych. Te osoby mają taką samą potrzebę aktywności, jak pozostała część społeczeństwa, ale najważniejszy jest kontakt, integracja, chodzi o to, aby osoby niepełnosprawne nie czuły się jakby były na marginesie naszego społeczeństwa, ale jego częścią – dodaje Kosztyła.
Kolejnym przystankiem na trasie wyprawy są Wietszyce w gminie Pęcław, a potem kajakarze planują dotrzeć do Głogowa, gdzie zakończy się cała ekspedycja.