Inkubator NGO w Lubinie

24

Stowarzyszenie Civis Europae zaprasza organizacje pozarządowe i osoby zainteresowane działalnością społeczną do korzystania z bezpłatnego doradztwa w zakresie funkcjonowania NGO, doradztwa specjalistycznego, wsparcia infrastrukturalnego (m.in. udostępnianie sprzętu komputerowego, telefonu, faksu, internetu) spotkań animacyjnych i rozwoju III sektora w powiecie lubińskim i polkowickim. Projekt realizowany jest od kwietnia 2012 do grudnia 2013r.

Dotychczas z usług Inkubatora skorzystało:

• 74 osoby – członków stowarzyszeń/ fundacji i grup nieformalnych (nie posiadających statusu prawnego)
• 43 stowarzyszenia/ fundacje/ grupy nieformalne

Ponadto zrealizowano:
• 14 spotkań animacyjnych, w tym: szkolenia w gminach miejskich i wiejskich powiatu polkowickiego i lubińskiego, w których udział wzięło 171 osób. Tematyka spotkań, to m.in: jak pisać i rozliczać wnioski o dotacje, jak utworzyć stowarzyszenie/fundację, podstawy formalno-prawnych współpracy samorządu z NGO, proponowane formy wsparcia punktu doradczego w Lubinie, o wolontariacie w kraju i za granicą, metody aktywizacji społeczności lokalnych, programy współpracy z NGO w gminie wiejskiej, miejskiej i w powiatach.

Ponadto członkowie organizacji pozarządowych otrzymali pomoc w przygotowaniu 22 wniosków o dotację do: urzędu miejskiego i starostwa w Lubinie, Fundacji Polska Miedz, urzędu wojewódzkiego i marszałkowskiego we Wrocławiu i do Fundacji Firmy INDITEX.

Dzięki działalności Inkubatora na terenie powiatów polkowickiego i lubińskiego utworzono (rejestracja w KRS) też cztery nowe stowarzyszenia.

W ramach współpracy INKUBATORA NGO z lokalnymi organizacjami pozarządowymi zrealizowano również następujące projekty:

• w czerwcu 2012r., w Żelaznym Moście – powiat polkowicki, zorganizowano Forum Organizacji pozarządowych z terenów wiejskich – 28 uczestników.
• w okresie wrzesień – grudzień 2012 zrealizowano projekt pod patronatem Fundacji Batorego „Urząd na piątkę” – tj. ocenę funkcjonowania urzędu miejskiego Lubin i gminy wiejskiej Lubin. Projekt zrealizowano we współpracy z 8 lokalnymi NGO.
• w listopadzie 2012r., w CK MUZA, Inkubator NGO i Stowarzyszenie Civis Europae zorganizowali II Powiatowe Forum Organizacji Pozarządowych – 60 uczestników.
• we współpracy ze stowarzyszeniami lokalnymi odbyło się również:
– w grudniu 2012 r., w Cuprum Arena happening „Zamieńmy się miejscami” na rzecz osób niepełnosprawnych – 40 uczestników.
– w lutym 2013 r., na błoniach w Lubinie w ramach ogólnoświatowej akcji  przeciwko przemocy wobec kobiet „ONE BILLION RISING”- ok. 100 uczestniczek i uczestników.

Inkubator NGO w Lubinie ma swoją siedzibę przy ul.Pawiej 41(budynek Zespołu Szkół Społecznych), tel. 76 8460843 lub 606 735 030, a czynny jest codziennie od 10.oo do 15.30, we wtorki i czwartki do 18.oo.

W roku 2013 Inkubator NGO zaprasza do udziału w następujących działaniach :

• 23 kwietnia 2013 , godz.16.00, Lubin – warsztaty nt. rozliczania dotacji na zadania publiczne.
Wiele fundacji i stowarzyszeń stara się o uzyskanie dofinansowania na swoją działalność. Warto jednak pamiętać, jak niezwykle ważne jest nie tylko odpowiednie gospodarowanie pieniędzmi – za co odpowiada przede wszystkim koordynator projektu – ale również poprawne rozliczenie otrzymanej dotacji, w tym szczególnie: dokumentowanie działań w projekcie (tych finansowanych z pieniędzy publicznych, jak i tych finansowanych z własnych środków i pracy wolontariuszy) . Każdy błąd może narazić organizację pozarządową na konieczność zwrotu dotacji w części lub w całości. Na warsztatach pokażemy jak ustrzec się przed takimi, negatywnymi skutkami naszych poczynań i na co szczególnie zwracać uwagę dokumentując działania w projekcie.

• 20-25 maja 2013 Lubin, Tydzień Aktywności Obywatelskiej.
Działania informatyczno – animacyjne , debaty nt. aktywności obywatelskiej, w tym udział w działaniach Fundacji Batorego „Masz głos, masz wybór” i Fundacji Fundusz Współpracy „Decydujmy razem”

• 26 maja 2013 TARGI NGO we Wrocławiu
Promocja organizacji pozarządowych z województwa dolnośląskiego w Hali Stulecia we Wrocławiu

• 17 września 2013, Lubin,  warsztaty pt: „Samorządowe programy współpracy z organizacjami pozarządowymi”:
Program współpracy to dokument programowy, określający zasady polityki realizowanej przez organ administracji publicznej wobec sektora pozarządowego. Przyjmowanie rocznych programów współpracy z  organizacjami pozarządowymi, zgodnie z przepisami Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, jest obowiązkiem każdej jednostki samorządu terytorialnego (art. 5a ust 1).

„Program współpracy” jest podstawowym dokumentem, opisującym zasady współpracy pomiędzy władzami  samorządowymi a działającymi na danym terenie organizacjami pozarządowymi. Przepisy ustawy (art. 5a ust 1)wymagają, aby przed uchwaleniem był on konsultowany z organizacjami pozarządowymi. Najlepiej gdy jest on tworzony wspólnie przez władze lokalne i sektor pozarządowy. Wprowadzając obowiązek konsultowania programu , zapisany , że sposób tych konsultacji musi być opisany w przyjmowanym przez radę dokumencie (art. 5a ust 4 pkt 10). Roczny program współpracy powinien być skonsultowany z lokalnymi NGO do 30 wrzesnia roku, a uchwalony do 30 listopada roku poprzedzającego okres obowiązywania.

Podczas warsztatów będzie można się dowiedzieć:
– co powinien zawierać program,
– jak wielki wpływ na jego kształt mają lokalne organizacje pozarządowe,
– podział środków publicznych na poszczególne sfery działalności,
– zasady udzielania dotacji,
– udział w komisjach konkursowych przedstawicieli NGO
– informowanie o dotowanych NGO

• 15 listopada 2013 III Forum NGO powiatu lubińskiego i polkowickiego.
Prezentacja działań lokalnych organizacji pozarządowych, promocja współpracy międzysektorowej i aktywności obywatelskiej.

Inne działania zgodnie ze zgłoszonymi potrzebami lokalnych NGO:

Projekt „Tworzenie lokalnych Inkubatorów NGO w ramach lokalnej sieci Doradztwa Pozarządowego” jest współfinansowany ze środków UE w ramach EFS i realizowany w partnerstwie z Dolnośląską Federacją Organizacji Pozarządowych i ze Stowarzyszeniem Centrum ds. Katastrof i Klęsk Żywiołowych –„Tratwa” we Wrocławiu.

Dodajmy, że projket realizowany jest ze środków unijnych, z Europejskiego Funduszu Społecznego.


POWIĄZANE ARTYKUŁY