Inflacja wciąż rośnie, choć już nie tak szybko

49

Jak wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego, o 2,3 procent w ujęciu rocznym wzrosły ceny towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2020 roku. W porównaniu natomiast z listopadem to spadek o 0,1 proc. Zdaniem ekonomistów to spora niespodzianka. 

Fot. Pixabay

Według szacunków ekonomistów ceny towarów i usług w grudniu miały wzrosnąć rok do roku o 2,6 procent, a miesiąc do miesiąca o 0,4 procent.

Z danych GUS wynika, że ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,7 procent w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem, zaś w porównaniu do listopada spadły o 0,1 procent.

Ceny nośników energii rok do roku wzrosły o 4,6 procent, a w ujęciu miesięcznym nie zmieniły się. Z kolei ceny paliw do prywatnych środków transportu spadły o 8,4 procent, a w porównaniu do listopada wzrosły o 3 procent.

Jak zaznaczyli ekonomiści Banku Pekao „spadek cen żywności w grudniu to rzadki widok”. „Łącznie z ostatnim miesiącem, zdarzyło się to w ostatnich dwóch dekadach tylko trzy razy”.

Z kolei w ocenie ekonomistów mBanku najnowsze dane spowodują, że „odżyją oczekiwania na obniżkę stóp”. Najbliższe, jednodniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano na środę, 13 stycznia.