Ilu dawców pochodzi z Lubina?

1690

2 195 akcji rejestracji, 107 316 nowych potencjalnych dawców szpiku i 1 330 dawców faktycznych z bazy Fundacji DKMS! 2021 był rokiem, w którym nadzieję na drugie, zdrowe życie otrzymało wielu pacjentów, dla których przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych było często jedyną szansą na pokonanie nowotworu krwi. Sprawdzamy ilu dawców zarejestrowanych jest w naszym mieście i ilu z nich rzeczywiście przekazało komuś swój szpik.

Akcję rejestracji potencjalnych dawców organizował niedawno ZS nr 1 w Lubinie

Nowi potencjalni Dawcy szpiku to nadzieja dla osób, które wymagają przeszczepienia od niespokrewnionego „bliźniaka genetycznego”, by wygrać z chorobą, a w światowej bazie Dawców szpiku, liczącej ponad 38 milionów osób, nie ma zgodnej z nimi osoby. O przeszczepieniu decyduje zgodność cech tkankowych, których jest ponad 13 000 i mogą występować w milionach kombinacji. To właśnie sprawia, że poszukiwania i dopasowanie są tak trudne. Nowi potencjalni dawcy szpiku zwiększają szanse na znalezienie zgodnego dawcy dla pacjenta walczącego z nowotworem krwi.

W minionym roku dawcy faktyczni z bazy Fundacji DKMS oddali cząstkę siebie, by ratować życie innej osoby – często mieszkającej w zupełnie innym zakątku świata.W 2021 roku odbyło się 1336 pobrań od 1330 Dawców z bazy Fundacji DKMS.

90 proc. donacji odbyło się za pomocą aferezy, czyli pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej, a 10 proc. stanowiły pobrania metodą z talerza kości biodrowej.

Szansę na życie otrzymało 265 pacjentów z Polski i 1098 z zagranicy. Najczęściej krwiotwórcze komórki macierzyste od dawców z Polski podróżowały do USA, Francji, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Kanady, ale również Iranu (jedno pobranie), Singapuru (jedno pobranie) czy Republiki Południowej Afryki (dwa pobrania).

A jak sytuacja wygląda na Dolnym Śląsku? Na ten moment liczba zarejestrowanych potencjalnych dawców to 50 546 osób, z czego 272 osoby to dawcy faktyczni, którzy już oddali krwiotwórcze komórki macierzyste bądź szpik dla potrzebujących przeszczepienia szpiku pacjentów.

W samym Lubinie w bazie potencjalnych dawców zarejestrowanych jest 5 114 osób, a 26 osób zdążyło już komuś pomóc i oddało im swój szpik. Dla porównania w sąsiednich Polkowicach jest 1957 potencjalnych dawców i 17 dawców faktycznych.

– 2021 rok zakończyliśmy z poczuciem wypełnionej misji i ogromną dumą. Baza dawców Fundacji DKMS liczy obecnie ponad 1 700 000 aktywnych dawców, spośród których ponad 9900 oddało cząstkę siebie. W minionym roku kontynuowaliśmy niezwykle ważny dla nas projekt – Program Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, który stanowi dopełnienie naszej misji. Wsparliśmy ośrodki hematoonkologiczne poprzez zakup niezbędnego sprzętu medycznego oraz inwestycje infrastrukturalne, a razem z organizacjami działającymi na rzecz chorych zrealizowaliśmy szereg projektów, skierowanych do pacjentów. Wszystko po to, aby pomagać od momentu diagnozy, poprzez leczenie i pobyt w szpitalu, aż do całkowitego powrotu do zdrowia – podsumowuje Ewa Magnucka-Bowkiewicz, prezes Fundacji DKMS.

Źródło; materiały prasowe Fundacji DKMS


POWIĄZANE ARTYKUŁY