Wczoraj absolwenci podstawówek dowiedzieli się, do których szkół ponadpodstawowych zostali zakwalifikowani. Choć rekrutacja jeszcze się nie zakończyła, to już widać, które z lubińskich placówek cieszyły się największym zainteresowaniem i gdzie złożono najwięcej podań o przyjęcie. W tym roku najwyższą punktację trzeba było mieć, aby dostać się do I Liceum Ogólnokształcącego.

Jak zwykle, rekrutacja do szkół ponadpodstawowych prowadzona była poprzez stronę internetową dolnoslaskie.edu.com.pl. 16 lipca szkoły ogłosiły listy zakwalifikowanych. Teraz uczniowie mają czas do 24 lipca, by potwierdzić chęć nauki w wybranej szkole, do której się zakwalifikowali. Natomiast 25 lipca opublikowane zostaną listy przyjętych. Po tym terminie szkoły, które będą posiadały wolne miejsca, przeprowadzą nabór uzupełniający.
Spośród szkół prowadzonych przez powiat lubiński, najwięcej chętnych w stosunku do liczby dostępnych miejsc i najwyższa punktacja była w I Liceum Ogólnokształcącym. Żeby się tu zakwalifikować do klasy matematyczno-fizycznej, trzeba było mieć 163 punkty. Natomiast aby w ogóle myśleć o nauce w tej szkoły, należało mieć 137,5 punktów (profil humanistyczny).
W II Liceum Ogólnokształcącym do klasy biologiczno-chemicznej przyjęci zostali uczniowie z punktacją na poziomie 146,6. Aby w ogóle dostać się do tej szkoły, trzeba było natomiast mieć 127,3 punktów (klasa prawno-humanistyczna).
Jeżeli chodzi o technikum, najbardziej oblegane było Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 2. Żeby znaleźć się na liście uczniów, trzeba było mieć powyżej 115 punktów. Największym zainteresowaniem cieszyły się klasy: technik logistyk oraz technik programista.
Zajrzeliśmy też w statystyki strony, przez którą prowadzona jest rekrutacja, czyli dolnoslaskie.edu.com.pl. Sprawdziliśmy, którą placówkę jako szkołę pierwszej preferencji wybierali w tym roku uczniowie najczęściej (nie odnosząc się już do liczby oferowanych przez szkołę miejsc).
Najwięcej osób jako swoją szkołę pierwszej preferencji wybrało II Liceum Ogólnokształcące. Złożono tam 232 podania o przyjęcie. Większość uczniów, którzy wskazali tę szkołę, chce się dostać do klasy biologiczno-chemicznej.
Aż 225 podań złożono do Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 2 – chodzi oczywiście o pierwszą preferencję. Najwięcej osób chciałoby się kształcić na technika logistyka.
Na trzecim miejscu uplasowało się I Liceum Ogólnokształcące. Jako pierwszą szkołę wskazało je 196 osób. Większość z nich wybrała klasę biologiczno-chemiczną.
Sporo osób w pierwszej preferencji wybrało też: Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 1 (132 podania), Liceum Salezjańskie (104 podania), III Liceum Ogólnokształcące (75 podań) oraz Branżową Szkołę I stopnia nr 1 (73 podania). Pełne statystyki można znaleźć na stronie dolnoslaskie.edu.com.pl.

W naszym mieście w liceach, technikach i branżowych szkołach publicznych na absolwentów podstawówek czekało w sumie 1326 miejsc, w tym 930 w placówkach prowadzonych przez powiat.
– Zwiększyliśmy liczbę miejsc w naszych powiatowych szkołach ponadpodstawowych, bo zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że absolwentów podstawówek będzie więcej niż rok temu. Zależy nam na tym, żeby dla każdego ucznia z powiatu lubińskiego, który właśnie kończy szkołę podstawową, było miejsce w naszych szkołach – zapewniał przed rozpoczęciem rekrutacji starosta lubiński Paweł Kleszcz.