Hydraulik Mario i wspaniałe występy w Muzie

956

Muzyka z kultowej gry komputerowej Mario w wykonaniu gitarowym, a do tego wywołująca uśmiech na twarzach słuchaczy choreografia. Między innymi tym organizatorzy i artyści zaskoczyli publiczność na zakończenie II Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Muzyki Gitarowej, wydarzenia, które przez trzy dni odbywało się w Centrum Kultury Muza w Lubinie. Prócz niezwykłych występów scenicznych, dziś wręczono również nagrody laureatom konkursu gitarowego. Jurorzy mieli twardy orzech do zgryzienia, bo występy młodych muzyków stały na bardzo wysokim poziomie.

– Niech odrodzi się w Lubinie muzyka klasyczna, gitara klasyczna i tradycja takich koncertów, w jakich uczestniczyliśmy wczoraj. A było to wydarzenie, które przejdzie do historii gitary nie tylko w Polsce, ale chyba i w Europie – uważa Cezary Strokosz, dyrektor artystyczny festiwalu.

Muzyk, jako jeden z organizatorów, nie chciał wprost oceniać tegorocznego święta gitary w Lubinie, to jednak w jego wypowiedzi dało się wyczuć spore zadowolenie. Natomiast na pytanie o to, jakie wrażenia z pobytu w Lubinie mają goście z Kraju Kwitnącej Wiśni odpowiedział:

– Tak się czują jak grali. Myślę, że są zachwyceni publicznością. Wiedzą, że w Polsce mają najwierniejszą i najwspanialszą publiczność.

Cezary Strokosz, dyrektor artystyczny festiwalu

Kilka smaczków pozamuzycznych zdradziła z kolei Małgorzata Życzkowska-Czesak, dyrektor Centrum Kultury Muza w Lubinie.

– Karmiliśmy przez pięć dni grupę 19 osób z Japonii i bardzo się cieszymy, że im u nas smakowało. Nieustannie robili zdjęcia potraw i chwalili naszą kuchnię. Są przemiłymi ludźmi. Inna rzecz, że trudno nam się rozmawia. Tylko dzięki tłumaczce i translatorowi mogliśmy się porozumieć – mówi dyrektor Muzy.

Jej zdaniem, to ważne, by wspierać muzykę klasyczną, szczególnie ww czasach, kiedy nie należy ona do najpopularniejszych. – Myślę, że taka lekcja gitary to coś wspaniałego i unikalnego, bo klasa mistrzów z Japonii zachwyciła publiczność, czego dowodem była kilkunastominutowa owacja na stojąco – dodaje.

Małgorzata Życzkowska-Czesak, dyrektor Centrum Kultury Muza w Lubinie

Każdego dnia publiczność mogła spodziewać się niespodziewanego. Dziś było podobnie. Po krótkich przemówieniach na dużej scenie Muzy pojawiła się spora grupa artystów złożona z uczestników konkursu gitarowego oraz wirtuozów tego instrumentu z Japonii. Zespołem dyrygował sam mistrz Kazuyuki Terada, ale też – za pomocą pada – sympatyczny hydraulik Mario. Taki niecodzienny obrazek połączony z charakterystycznym dźwiękiem z z popularnej gry komputerowej wywarł na publiczności niemałe wrażenie.

Zanim przystąpiono do ogłoszenia wyników trwającego dwa dni konkursu gitarowego, głos zabrał przedstawiciel jury Zbigniew Dubiella.

– To jest wydarzenie, którym należy się chlubić. Oryginalne w skali nawet światowej. Młodzież na pewno cieszy się z tej konfrontacji, że przyjeżdża nie tylko na konkurs, by zagrać i odjechać, ale też ma szansę uczestniczyć w znakomitych warsztatach – uważa.

Zbigniew Dubiella

– Dziwiliśmy się z szanowną koleżanką z jury, że nasi polscy uczniowie przez te trzy dni ćwiczeń prób grają z pamięci bez nut. Jak to możliwe, kiedy my czasami czekamy trzy miesiące, żeby się nauczyli czegoś na pamięć? Okazuje się, że przy takiej atmosferze dzieje się coś magicznego, że można w bardzo krótkim czasie na pamięć. Przy okazji podziwialiśmy, że zaczęli się ruszać jak nasi japońscy goście – kontynuuje.

Jury w składzie: prof. Alina Gruszka (przewodnicząca), Hanna Kowalik, Yoshimasa Yoshida, Kazuyuki Terada i wspomniany Zbigniew Dubiella oceniło 21 solistów i 4 zespoły z 14 miast w czterech kategoriach.

Wyniki:

1. W grupie solistów urodzonych po 31 grudnia 2010 r. zwyciężyła Zuzanna Klimaszewska (nagroda 1000 zł). Drugi był Oleksandr Tykhanskyy (500 zł), a trzeci Wiktor Błaszczyk (300 zł). Wyróżnienie trafiło do Oskara Dudy (nagrody rzeczowe).

2. W grupie solistów urodzonych po 31 grudnia 2005 r. poziom wykonawczy był bardzo wysoki, wobec czego przyznano kilka miejsc ex aequo:

I Nagroda:

  • Mikołaj Skórka – 1500 zł
  • Antoni Merecki – 1500 zł

II Nagroda:

  • Nozomi Shimizu – 800 zł
  • Kacper Krężołek – 800 zł

III Nagroda:

  • Gabriela Fryc – 500 zł
  • Piotr Krawczykiewicz – 500 zł
  • Izabela Maciaszczyk – 500 zł

Wyróżnienia (nagrody rzeczowe):

  • Mikołaj Biba
  • Amelia Kaliszewska

3. W grupie I – Zespoły – uczniowie szkół muzycznych I stopnia i społecznych form nauczania:

I Nagroda – nie przyznano

II Nagroda – nie przyznano

III Nagroda – nie przyznano

Wyróżnienia – wszystkie zespoły (nagrody rzeczowe):

  • Duo Martyna & Sasza (Martyna Prokorym & Oleksandr Tykhanskyy)
  • Duo Filip & Klemens (Filip Dydejczyk & Klemens Kozakowski)
  • Trio Kameralne 2+1 (Joanna Korzuch, Filip Dydejczyk & Klemens Kozakowski)

4. W grupie II – Zespoły – uczniowie szkół muzycznych II stopnia:

I Nagroda – Kacper & Antek DUO – 1500 zł (Kacper Krężołek & Antoni Merecki).

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY