„Hulała igła z nitką” to wystawa, na której swoje prace prezentuje Iwona Kuziak, mieszkanka gminy Rudna. To kolejna ekspozycja w ramach cyklu „Luzie z pasją”, którą można obejrzeć w Multimedialnym Centrum Informacji Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rudnej.
Autorka wystawionych prac już od młodzieńczych lat interesowała się sztukami wizualnymi, jednak w pełni oddała się swej pasji w dorosłym życiu. Rękodzieło, które tworzy, powstaje z wielką miłością i dbałością o każdy najmniejszy szczegół. Pierwsze prace związane z haftem, wykonywała dla swoich córek. Małe, dziecięce gorsety oraz wyszywane soroczki rozbudziły w niej duże zainteresowanie, a z czasem ogromną pasję.
Obecnie łemkowska kultura oraz szeroko pojęty folklor stanowi główne źródło inspiracji artystki. Swój wolny czas poświęca wyszywaniu tradycyjnych łemkowskich gorsetów, soroczek damskich oraz męskich, a także tworzeniu rzadko spotykanych i niezmiernie pracochłonnych w wykonaniu łemkowskich naszyjników, zwanych krywulkami. Wykonywane przez artystkę naszyjniki to tzw. krywulki komaneckie, pochodzące od nazwy wsi Komańcza z regionu łemkowszczyzny wschodniej. Tworzenie krywulek to niesamowicie żmudna i precyzyjna technika, wymaga wytrwałości, niezwykłej cierpliwości oraz ogromnego kunsztu opartego na zdolnościach manualnych.
Z czasem oferta „Hulała igła z nitką” została rozbudowana o wyszywane weselne ręczniki, męskie muszki, paski, kolczyki, kotyliony oraz naszyjniki. Zdarza się twórczyni rzemiosła ludowego wykonywać prace na specjalne zamówienia, np. haftowane garnitury, suknie oraz zdobione stroje do chrztu czy też ślubu.
Obserwując rękodzieło eksponowane na wystawie, należy pamiętać, że każde z nich zostało wykonane przez jedną parę rąk. Każdy koralik i każdy wyszyty krzyżyk są symbolem staranności oraz czasu, doświadczenia, nauki, niezliczonych pomyłek, prób i błędów dla uzyskania efektu końcowego.
Tworzenie krywulek jest bardzo skomplikowane i pracochłonne. Każdy pojedynczy koralik trzeba nawlec w odpowiedniej kolejności i przeplatać je rzędami w mniej lub bardziej skomplikowane wzory. Oglądanie krywulek może sprawić wrażenie ich jednorodności. Tymczasem każda z nich jest inna, oryginalna, niepowtarzalna i od wieków budzi podziw jej nabywców.
Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki.
Profile artystki można znaleźć na Facebooku: https://www.facebook.com/hulalaiglaznitka oraz Instagramie: https://www.instagram.com/hulala_igla_z_nitka_rekodzielo/
AUTOR i FOT. Pracownicy biblioteki