Hotelowy poziom w lubińskim szpitalu

53

Dwuosobowe pokoje z łazienką, szpitalna recepcja, call center, jako kanał komunikacji między szpitalem i pacjentem, a do tego liczne inwestycje i najwyższa jakość – taki szpital proponuje mieszkańcom naszego powiatu spółka EMC Instytut Medyczny. Jej prezes, Piotr Gerber, pojawił się dziś na sesji rady powiatu, gdzie opowiadał o planach odnośnie szpitala przy ulicy Bema.

– Mamy jeden podstawowy cel – chcemy żeby szpital funkcjonował lepiej niż dotychczas – podkreśla prezes Gerber. – Dla nas najważniejszy jest nasz klient, a nasz klient to pacjent, dla którego chcemy zrobić wszystko, na co tylko pozwala system opieki publicznej – podkreśla.

Ale od początku. Jak opowiada prezes, nim spółka kupiła od powiatu szpital przy ulicy Bema, zrobiono szczegółowe rozeznanie w terenie. Lubin nie jest nowym rynkiem dla EMC, bo spółka prowadzi już u nas trzy przychodnie Lubmed. I właśnie wśród ich pacjentów, przeprowadzono ankiety. – Pytaliśmy jak oceniają usługi medyczne oferowane przez szpital, o personel, jedzenie, czystość. Wyniki mówią same za siebie, że trzeba tu wiele zmienić. Ale potencjał jest ogromny, to bardzo duży szpital z ustabilizowaną kadrą lekarską, silnym OIOM-em i chirurgią, dlatego zdecydowaliśmy się w niego zainwestować – podkreśla prezes.

Najbliższe 15 miesięcy, to zgodnie z umową, czas na rozeznanie i opracowanie konkretnej strategii. Zarówno jeśli chodzi o pracowników, jak i gruntowne remonty.

– Mamy wstępną koncepcję na przebudowę tego szpitala, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz.. Obok chcemy też wybudować SOR, bo pacjenci z tego terenu na to zasługują. Przede wszystkim trzeba tu wszystko uporządkować, aby pacjenci, którzy wchodzą do szpitala, nie czuli się zagubieni. Ludzie, którzy potrzebują pomocy lekarza lub chcą się czegoś dowiedzieć, potrzebują też kogoś, kto poprowadzi ich za rękę – podkreśla prezes Gerber. – I dlatego chcemy powstania recepcji, czegoś na kształt tych hotelowych. Podobnie jak z komunikacją. Potrzebny jest sprawny system call center, gdzie przez telefon dowiemy się zarówno o stan zdrowia naszych bliskich, jak i zapiszemy się na zabieg – tłumaczy.

Ważnym czynnikiem ma być też czystość w szpitalu. – Na stacjach benzynowych mamy dziś porządne nowoczesne łazienki, a te szpitalne zwykle są odpychające. To też musimy zmienić. I nie będą się tym już zajmować zewnętrzne firmy, bo uważam, że to duży błąd. O porządek dbać będzie nasza załoga – podkreśla.

To oznacza, że praca szpitalnej załogi zostanie przeorganizowana. – Nie planujemy nikogo zwalniać, ale wiele musimy zmienić. W wielu miejscach w szpitalu ten zespół jest zwyczajnie za duży. Ale zamiast zwalniać, będziemy te etaty przesuwać. Co najmniej kilkadziesiąt osób będzie się zajmowało recepcją, kolejne etaty będą w call center i wśród służb porządkowych. To będą indywidualne rozmowy. Złożymy propozycje, ale decyzja będzie należała do każdej z osób – tłumaczy szef spółki.

Oprócz przebudowy i modernizacji oddziałów, EMC planuje też poszerzyć działalność szpitala. – Przede wszystkim o usługi, na które będzie zapotrzebowanie pacjentów. Planujemy to też skonsultować z Narodowym Funduszem Zdrowia, by wiedzieć, jakich usług brakuje na tym terenie – tłumaczy Józef Tomasz Juros, dyrektor generalny EMC.

– Na dziś mogę powiedzieć na pewno, że chcemy uruchomienia oddziału rehabilitacji kardiologicznej, będziemy rozwijać oddział chirurgii onkologicznej, zwiększymy liczbę poradni – dodaje prezes Gerber.

W planach jest też rozbudowa oddziału ginekologiczno-położniczego oraz neonatologii i wkroczenie na wyższy poziom. To oznacza co najmniej dwa stanowiska intensywnej opieki medycznej dla noworodka, zatrudnienie dodatkowej kadry, zakup dodatkowego sprzętu. – To koszt około 200 tys. zł. Ale brak takich działań może spowodować odpływ około 30 procent pacjentek, bo takie są dziś standardy okołoporodowe. A nam zależy, by przyciągnąć do nas pacjenta. Żeby w naszym szpitalu otrzymał kompleksową opiekę – podkreśla Agnieszka Cholewińska, członek zarządu lubińskiego szpitala.

Spółka chce też nawiązać współpracę z Miedziowym Centrum Zdrowia. – Jako koalicja będziemy mogli zdziałać więcej. Razem możemy wystarać się o lepsze kontrakty z NFZ-em, dlatego zależy nam na współpracy – dodaje Piotr Gerber.

Nowy właściciel szpitala zmienił też jego zarząd. Prezesem nadal będzie Rafał Koronkiewicz, ale lecznicą pokieruje teraz wspólnie z Lidią Abrechowicz, dotąd związaną tylko z Lubmedem oraz Agnieszką Cholewińską.


POWIĄZANE ARTYKUŁY