W kilku miejscach gminy Rudna pojawiły się obrazy namalowane przez uczniów Zespołu Szkół w Rudnej. Witające mieszkańców historyczne postaci to rezultat warsztatów prowadzonych w ramach Rudnowskiej Jesieni Kulturalnej.

– Myślałam, że to cyrk przyjechał, kiedy zobaczyłam tego cudaka – śmieje się Maria Pelc, mieszkająca naprzeciw kościoła w Rudnej. – Ale ogromny obraz ustawił pod przykościelną lipą sam proboszcz i powiedział, że to wizerunek samuraja Ukon Takayama – dodaje. W Rudnej można znaleźć sześć takich obrazów wyeksponowanych w kilku miejscach: przy szkole, niedaleko ośrodka zdrowia, w parku, na rynku, przy kościele i pod ratuszem.
Malarskie warsztaty zorganizowało Stowarzyszenie Mostek. Pomógł w tym ksiądz dr Jan Pazgan, proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Rudnej. – Razem rozważaliśmy, co jest w życiu człowieka naprawdę ważne. Czy jest to dobro materialne, czy może jest coś ważniejszego, co pozwala nam być szczęśliwymi ludźmi bez względu na zasobność portfela Na podstawie życiorysów ludzi, którzy w sposób wyjątkowo dobry zapisali się w historii Polski i świata, doszliśmy do wniosku, że najważniejszy w życiu każdego z nas jest drugi człowiek, a także to, by odkryć samego siebie – swój talent, swoją misję i życiowe powołanie – opowiada Kamila Mazurek, organizatorka warsztatów.
Na przygotowanych płytach OSB uczniowie pod okiem dr. Grzegorza Niemyjskiego, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych z Wrocławia, namalowali ogromne portrety Ireny Sendlerowej, św. Brata Alberta, Danuty „Inki” Siedzikówny, błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, samuraja Ukon Takayama i księcia Henryka Pobożnego. Obróbkę stolarską malowideł wykonał Daniel Muzeja, mieszkaniec gminy Rudna. Malowidła można będzie podziwiać jeszcze przez kilka dni.
źródła: