Historyczna rywalizacja na wysokim poziomie

1343

Już po raz drugi pasjonaci historii z naszego miasta i nie tylko mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę podczas Międzyszkolnego Konkursu Historycznego, który odbył się dziś w Zespole Szkół nr 2 w Lubinie. W zmaganiach wzięło udział 30 uczestników wraz z opiekunami reprezentujących 10 szkół z naszego regionu. Tym razem najlepszym okazał się reprezentant gospodarzy Mateusz Dziągwa. W opinii organizatorów konkurs podobnie jak przed rokiem stał na bardzo wysokim poziomie.

Do rywalizacji przystąpili nie tylko uczniowie większości lubińskich szkół ponadpodstawowych, ale też młodzi pasjonaci historii z Jawora, Bolkowa, Legnicy, Głogowa i Polkowic.

Tym razem jako temat przewodni wybrano „Trzech generałów”, czyli gen. Władysława Andersa, gen. Stanisława Sosabowskiego i gen. Stanisława Maczka.

– Nie bez kozery taki wybór. Myślę, że są to ikony niepodległości i walki o niepodległość. W dzisiejszych czasach, gdzie pewne wartości są zapominane, warto przypomnieć o tych największych Polakach, o odwadze i honorze – mówi Artur Pastuch, dyrektor ZS nr 2 w Lubinie.

Artur Pastuch, dyrektor ZS nr 2 w Lubinie

Głównym organizatorem konkursu jest powiat lubiński. Swój niemały wkład w tym przedsięwzięciu mieli również: Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji „Lepsza Przyszłość”, Muzeum Historyczne w Lubinie oraz Zespół Szkół nr 2 w Lubinie.

– To udana impreza. Myślę, że stanie się już cyklicznie realizowaną przez naszą szkołę – dodaje dyrektor.

Po uroczystym powitaniu na szkolnej auli, uczestnicy udali się do sal komputerowych, gdzie mieli do rozwiązania test wiedzy historycznej. Jak podkreślają zarówno uczniowie, jak i ich opiekunowie, poziom trudności był w tym roku naprawdę wysoki.

– Są to biografie trzech osób o niezwykle barwnym życiu. Mówimy o okresie I wojny światowej, międzywojnia i II wojny światowej. Trzeba mieć imponującą wiedzę, żeby się zmierzyć z tak szerokim zagadnieniem. To było duże wyzwanie dla młodzieży – uważa Mirosław Przygoda, nauczyciel historii w I LO w Lubinie.

Mirosław Przygoda, nauczyciel historii w I LO w Lubinie

W historycznej rywalizacji najlepszym okazał się uczeń czwartej klasy z ZS nr 2 Mateusz Dziągwa, który w konkursie startował po raz pierwszy. Jak przyznaje sam zwycięzca, nie spodziewał się takiego sukcesu w debiucie.

– Jestem trochę zaskoczony. Osobiście uważam, że nie do końca mi się należy to zwycięstwo. Myślę, że jest to zasługa osób, które mnie wspierały, czyli pani Joanny Grodzkiej, która uczy mnie historii, oraz pana Łukasza Sułkowicza, który dodawał mi dużo wartości mentalnej – ocenia laureat, który część ze swojej nagrody finansowej zamierza przeznaczyć na cel charytatywny.

Mateusz Dziągwa, zwycięzca konkursu

Podobnie jak rok temu, miejsce na podium zajął także Piotr Musielak, trzecioklasista z I LO w Lubinie, z tą jednak różnicą, że tym razem musiał się zadowolić trzecią, a nie drugą lokatą. Choć to nadal świetny wynik, sam zainteresowany nie był do końca pocieszony.

– Nie satysfakcjonuje mnie to miejsce. Przyjechałem tutaj po zwycięstwo, ale niestety poniosłem porażkę. Za rok wygrywam ten konkurs, takie jest moje zobowiązanie – zapowiada.

Jego zdaniem tegoroczny test nie należał do łatwych.

– Bardzo trudne pytania, dość niszowe. Na moje oko, niektóre wymagały informacji z publikacji typowo naukowych, książkowych. Nie dało się do nich przygotować, czytając Wikipedię. Cieszę się z tego, bo to podnosi poziom i dodaje prestiżu konkursowi, ale uczestnicy nie mieli łatwo – zauważa Piotr Musielak.

Drugie miejsce w konkursie wywalczył Dominik Rudak, uczeń Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcącego w Lubinie.

Zdobywcy pierwszych trzech miejsc z dyplomami i pucharami (od lewej): Piotr Musielak (3. miejsce), Dominik Rudak (2. miejsce) i Mateusz Dziągwa (1. miejsce)

Podobnie przedstawia się klasyfikacja drużynowa. Największą wiedzą historyczną wykazała się reprezentacja gospodarzy, czyli Zespołu Szkół nr 2 w Lubinie. Odpowiednio drugą i trzecią lokatę zajęły: Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące w Lubinie i I Liceum Ogólnokształcące w Lubinie.

Główną nagrodę w wysokości tysiąca złotych ufundował prezesa Stowarzyszenia Rozwoju Edukacji „Lepsza Przyszłość”.

– Mamy też dość atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu multimedialnego dla uczestników za zajęcie miejsca 2. i 3. Poza tym nikt nie wyjdzie od nas bez nagrody. Dla każdego uczestnika, a także dla opiekunów, mamy przygotowane prezenty – zapewnia dyrektor szkoły Artur Pastuch.

Warto dodać, że uczestnicy mieli okazję posmakować specjałów kulinarnych przygotowanych przez adeptów sztuki kucharskiej z ZS nr 2.

Fot. SzK


POWIĄZANE ARTYKUŁY