W tym roku świętujemy 50 lat Stadionu Górniczego, który jak podkreślają historycy sportu, za moment może zniknąć, zostać przebudowany i stać się według klubowych planów boiskiem pod balonem lub halą i boiskiem treningowym. Pasjonaci, którzy dbają o przeszłość sportową Zagłębia Lubin, chcą oddać hołd temu obiektowi wraz z mieszkańcami, którzy w dużej mierze pamiętają jeszcze czasy świetności obiektu.
Stadion Górniczy gościł wiele wspaniałych drużyn i na tym obiekcie Zagłębie świętowało awans do ekstraklasy (wtedy 1 ligi) oraz grało jak równy z równym w latach 70 w Pucharze Polski. Na tym stadionie wychowały się setki jak nie tysiące kibiców Zagłębia.
– Wielka prośba do Was, mieszkańców, kibiców. Będziecie spotykać się z rodziną przy wielkanocnym stole, zapytajcie dziadków, wujków czy rodziców o ten stadion. Może ktoś posiada unikatowe zdjęcia, jakieś dokumenty dotyczące budowy, przebudowy etc., Może znacie ludzi, którzy pracowali przy budowie tego obiektu i podzielą się wspomnieniami – podkreśla Krzysztof Kostka, historyk sportu. – Wspólnie zadbajmy o kawał historii klubu, miasta i regionu. Niech kolejne pokolenia mają pojęcie o tym co przeżywali tutaj nasi dziadkowie, wujkowie i ojcowie. Zapamiętajmy te emocje, sukcesy, wielkie zwycięstwa, ale także porażki. Wspomnijmy naszych piłkarz, trenerów i działaczy. Oddajmy szacunek tym wszystkim pokoleniom wychowanych na górniczym – dodaje pasjonat.
Kontakt z historykami sportu można znaleźć poprzez ich prywatne profile na facebook (Krzysztof Kostka, Mariusz Babicz, Marek Krugliński przyp. red.), a także prowadzone przez nich strony jak: Zagłębie Lubin – kolekcja biletów i programów czy Liga Legend, a także poprzez zaglebiak.
– Znajdziecie mnie na facebook, twitterze lub możecie zostawić informację w komentarzu na stronie. Za wszelki odzew będę wdzięczny, każde zdjęcie i dokument jest na wagę złota, a tym bardziej relacje ludzi budujących ten obiekt – puentuje Krzysztof Kostka.
MISZ / Krzysztof Kostka