W historię lubińskiego tenisa stołowego wpisało się wiele osób, które dzięki swojemu zaangażowaniu i osiągnięciom sportowym miały istotny wpływ na rozwój klubu na przestrzeni wielu lat. Spośród działaczy, trenerów i zawodników na szczególne wyróżnienie zasługuje p. Alicja Lasota-Skrzypicka, której postać chcielibyśmy Państwu przybliżyć.
Alicja Lasota – Skrzypicka (12.06.1948) przygodę z tenisem stołowym rozpoczęła w szkole podstawowej. Pierwszym trenerem p. Alicji był tata, p. Adam Lasota, założyciel i kierownik zakładowej sekcji tenisa stołowego K.S. Tramwajarz Łódź.
W wieku 13 lat zajęła I miejsce w turnieju o „Złotą Rakietkę” dla zawodników niestowarzyszonych, pokonując dużo starsze od siebie uczestniczki. To był pierwszy krok do rozpoczęcia kariery sportowej.
Startując w barwach K.S. Tramwajarz zdobyła mistrzostwo Polski juniorek w grach indywidualnych (1963) oraz trzykrotnie drużynowe mistrzostwo Polski juniorek, grając w parze z siostrą Grażyną. W sezonie 1962/63 była najlepszą juniorką na liście klasyfikacyjnej PZTS i reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Europy juniorów.
W historii polskiego tenisa stołowego była pierwszą juniorką powołaną do kadry narodowej seniorów. Była reprezentantką Polski na meczu Polska –Chiny, rozegranym w 1964 r. w Hali Sportowej w Łodzi, przy udziale ok. 3 tysięcy widzów.
W klubie „Tramwajarz” grała przez okres szkoły podstawowej i średniej (1962-66). Podczas studiów na Politechnice Łódzkiej reprezentowała barwy II – ligowego klubu AZS Łódź (1966-72).
Po ukończeniu nauki karierę sportową kontynuowała w MKS Zagłębie Lubin grając w drużynie I ligi, najwyższej wówczas klasie krajowych rozgrywek (1972-75).
Alicja Skrzypicka była reprezentantką Polski i członkinią kadry narodowej seniorów Polskiego Związku Tenisa Stołowego (PZTS) w latach 1965-74 oraz wielokrotną medalistką indywidualnych i drużynowych Mistrzostw Polski. Reprezentowała kraj na mistrzostwach Europy i międzynarodowych mistrzostwach Szwecji, Jugosławii, Węgier, Austrii, NRD, Czechosłowacji, Bułgarii, Litwy.
Do jej największych osiągnięć należą: Wicemistrzyni Polski w grze indywidualnej (1973, zawodniczka Zagłębia Lubin). Finał tej gry został szczegółowo opisany w rzeszowskiej gazecie. 6-krotna złota medalistka drużynowych Mistrzostw Polski , w tym w barwach Zagłębia Lubin ze Zdzisławą Rucińską (1973). Był to pierwszy złoty medal w konkurencji kobiet dla Dolnego Śląska. 5-krotna srebrna medalistka MP w grach podwójnych kobiet. Brązowa medalistka MP w grach pojedynczych, podwójnych i mieszanych. I miejsce na liście rankingowej PZTS w sezonie 1972/73, w barwach Zagłębia Lubin. Kilkukrotna mistrzyni Okręgu Łódzkiego i Dolnego Śląska w grach pojedynczych i podwójnych.
Zajęła 5 miejsce w plebiscycie „Konkretów” i WKFiT na najlepszego sportowca Zagłębia Miedziowego na 1973 r., do którego wytypowano 51 zawodników z różnych dyscyplin sportowych. Za zasługi dla rozwoju tenisa stołowego otrzymała odznaki z PZTS, ŁOZTS i DOZTS.
Po przeszło 30–letniej przerwie w karierze wróciła do swojej ulubionej dyscypliny sportowej i bierze udział w ogólnopolskich rozgrywkach weteranów, także w mistrzostwach świata i Europy.
Jest 4- krotną mistrzynią Polski weteranów w grach indywidualnych (2016-19) oraz wielokrotną medalistką w grach podwójnych.
Do największych sukcesów należy zdobycie w 2019 r. brązowego medalu na Mistrzostwach Europy Weteranów w Budapeszcie w grze podwójnej, w parze ze Szwedką Ullą Dovblad.
Na koniec warto wspomnieć, że p. Alicja jest mieszkanką Lubina i aktywnie angażuje się w rozwój lubińskiego klubu tenisa stołowego. Często można ją spotkać na treningach, podczas których nie tylko przygotowuje się do swoich sportowych występów ale również jest do dyspozycji trenerów w procesie szkolenia dzieci i młodzieży w klubie.
TS Zagłębie Lubin / Mariusz Babicz / Fot. Archiwum Alicji Skrzypickiej