Zrozumieć wojnę wcale nie jest łatwo. Zwłaszcza ludziom, którzy tematy historyczne kojarzą jedynie ze szkolnym obowiązkiem. Ośrodek „Wzgórze Zamkowe” zapewnia, że temat może zainteresować każdego. Okazją, aby się o tym przekonać, była konferencja zorganizowana z okazji obchodów 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej zorganizowana w ZS nr 3 w Lubinie.
Temat, który poruszono, do łatwych nie należał. W końcu uczniom historia kojarzy się z przykrym obowiązkiem. Marek Zawadka, dyrektor OK Wzgórze Zamkowe w Lubinie przekonuje, że wszystko zależy od podejścia.
– To nie jest do końca tak, że młodych ludzi nie interesuje historia. Wbrew pozorom można ich łatwo zainteresować każdą dziedziną, pod warunkiem, że zostanie ciekawie podana – podkreśla Zawadka.
![]()
Konferencja przyciągnęła uczniów wszystkich lubińskich szkół. Zaproszeni wykładowcy starali się zwrócić uwagę na Polskę jako dobro, o które warto walczyć, na historię – jako lekcję życia, z której powinniśmy wyciągać wnioski.
– Cieszy dbałość o prawdę historyczną, przekazywanie spuścizny narodowej młodym pokoleniom zwłaszcza, kiedy są ku temu tak ważne okazje – mówi Marek Zawadka.
Wszystkie nazwy, daty czy teksty z podręcznika potrafią skutecznie zniechęcić każdego. Spotkania, takie jak dziś, pozwalają na nowo rozbudzić zainteresowanie polskością, co potwierdzają główni adresaci tego wydarzenia. Młodzież przyznaje, że takie spotkania są potrzebne, bo potrafią zachęcić.
– Może historia nie jest jednak taka zła – komentują uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 w Lubinie.
Konferencja naukowa zorganizowana została przez Wzgórze Zamkowe i Zespół Szkół Nr 3 w Lubinie.
Materiał filmowy: https://youtu.be/06VqtE99Vvc





