Grudzień w DKF-ie

178

Dziś w DKF-ie w lubińskim kinie Muza „Historia małżeńska”. A w tym miesiącu będzie można obejrzeć jeszcze filmy: „Kult. Film”, „Dwóch papieży” oraz „Wysoka dziewczyna”.

„Historia małżeńska”

Seanse, poza jednym wyjątkiem, odbywać się będą w środy o godzinie 19. Bilet na jeden pokaz kosztuje 15 zł. Można też kupić karnet na cały miesiąc. Zapłacimy wtedy 50 zł.

Na początek, 4 grudnia, pokazany zostanie film „Historia małżeńska”.

W kolejne środy w DKF-ie wyświetlone zostaną: „Kult. Film” (11 grudnia) oraz „Dwóch papieży” (18 grudnia).

Ostatni grudniowy film pokazany zostanie wyjątkowo nie w środę, a w piątek – 27 grudnia będzie można obejrzeć „Wysoką dziewczynę”.

Szczegóły na temat DKF-u można znaleźć na stronie www.ckmuza.eu.

O filmach:

„Historia małżeńska”

Nominowany do Oscara Noah Baumbach staje za kamerą filmu, który we wnikliwy i pełen współczucia sposób przedstawia rozpadające się małżeństwo i odważną rodzinę.

W rolach głównych: Scarlett Johansson, Adam Driver i Laura Dern.

„Kult. Film”

Dokument „Kult. Film” zawiera wyjątkowe i nigdzie niepublikowane materiały z życia legendarnego zespołu Kult oraz samego Kazika Staszewskiego. Prawdziwa, emocjonująca i wyczekiwana produkcja o ludziach, bez których polska scena muzyczna nie mogłaby istnieć. Kamera towarzyszyła muzykom podczas trasy koncertowej oraz w życiu codziennym, pokazując fenomen grupy i jej niespotykanej więzi z fanami.

Zdjęcia do filmu były realizowane w latach 2013-2019. Zostały uzupełnione o materiały archiwalne, również te należące do członków zespołu.

„Dwóch papieży”

Nominowany do Oscara reżyser „Miasta Boga”, Fernando Meirelles oraz trzykrotnie nominowany do Oscara scenarzysta Anthony McCarten przedstawiają opowieść ukazującą kulisy jednej z najbardziej brzemiennych w skutki zmian na najwyższych szczeblach władzy ostatnich dwóch tysięcy lat.

W 2012 roku, rozczarowany kierunkiem, w którym zmierza Kościół katolicki, kardynał Bergoglio (Jonathan Pryce) prosi papieża Benedykta XVI (Anthony Hopkins), by pozwolił mu odejść na emeryturę. Wówczas zmagający się ze skandalem i nękany wątpliwościami papież wzywa swojego najsurowszego krytyka i przyszłego następcę do Rzymu, by powierzyć mu sekret, który wstrząśnie fundamentami Kościoła. W czasie toczącej się za murami Watykanu walki tradycji z postępem oraz poczucia winy z przebaczeniem dwaj hierarchowie o bardzo odmiennym spojrzeniu na świat muszą stawić czoło przeszłości i nawiązać nić porozumienia, aby zbudować przyszłość Kościoła, który liczy ponad miliard wiernych na całym świecie. Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami.

„Wysoka dziewczyna”

W nagrodzonym w Cannes, trzymającym za gardło i gęstym od emocji filmie Kantemira Bałagowa, oglądamy miasto i ludzi podnoszących się z ruin. O

powieść o dwóch przyjaciółkach, które pragną otrząsnąć się z wojennej traumy, toczy się w 1945 r. w Leningradzie, który dochodzi do siebie po latach oblężenia. Masza i Ija próbują nie tylko zapomnieć o tym, czego doświadczyły, ale także przypomnieć sobie kim były, nim zardzewiały ich plany, emocje i uczucia. Inspiracją dla młodego reżysera był wstrząsający reportaż noblistki Swietłany Aleksijewicz „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” i tym, co film Bałagowa czyni wyjątkowym, jest właśnie kobieca perspektywa. Reżyser nie skupia się więc na heroicznych wojennych czynach, lecz na nowo definiuje bohaterstwo: jako codzienne drobne zwycięstwa życia nad śmiercią, nadziei nad żałobą, młodości nad dramatycznymi doświadczeniami.


POWIĄZANE ARTYKUŁY