Groomer, kosmetyczka i budowlaniec najpopularniejsi

1921

Usługi kosmetyczne lub budowlane – taki interes najczęściej decydowali się rozkręcić lubinianie, którym udało się zdobyć dofinansowanie z Powiatowego Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wielu uznało, że doskonałym pomysłem jest też prowadzenie psiego salonu piękności. Te dotacje co roku cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców, nie inaczej było i w tym roku.

Fot. Cottonbro Studio/Pexels

Lubiński PUP tym razem udzielił dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej 90 bezrobotnym: 50 kobietom i 40 mężczyznom. Średnia kwota dofinansowania wynosiła 23 tys. zł, a urząd przeznaczył na to w sumie 2 mln zł pozyskane ze środków Funduszu Pracy czy projektów unijnych.

– W poprzednich latach liczby te było podobne, w 2021 roku przyznano 110 dotacji, w 2020 roku 95 dotacji – informuje Iwona Isztwan z Powiatowego Urzędu Pracy w Lubinie.

Mimo pozytywnie rozpatrzonego wniosku sześciu przyszłych przedsiębiorców zrezygnowało z podpisania umowy z urzędem, zazwyczaj powodem tego był brak poręczycieli.

Fot. Pixabay

Prawie wszystkie osoby, które w tym roku otrzymały dotację, zarejestrowały działalność gospodarczą na terenie powiatu lubińskiego, tylko trzy zdecydowały się na prowadzenie działalności poza naszym powiatem – w Polkowicach, Wrocławiu i Twardogórze.

Prawie połowa nowych przedsiębiorców to osoby do 30. roku życia, osób po 50. roku życia było jedynie 8. Ponad 40 proc. ma wykształcenie średnie ogólne lub średnie zawodowe, co trzecia osoba ma wykształcenie wyższe, również co trzecia osoba ma wykształcenie podstawowe lub zawodowe.

Fot. Tima Miroshnichenko/Pexels

Osoby, które dostały dotację, najczęściej decydowały się rozkręcić interes związany z różnego rodzaju usługami. Kobiety w zdecydowanej większości wybierały usługi związane z urodą. PUP udzielił w sumie 24 dotacji na założenie działalności usługowych kosmetyczek, fryzjerek, stylistek rzęs i paznokci, barberskich. Część swoje usługi planowało prowadzić mobilnie, z dojazdem do klienta.

Aż 16 mężczyzn otrzymało dotację na założenie działalności usług budowlanych: wznoszenie budynków, instalacje elektryczne, stolarka budowlana, remonty itp.

Ponadto pięć osób otworzyło psie salony fryzjerskie z usługami groomerskimi, a trzy – lokale gastronomiczne.

Pozostałe pomysły na działalność gospodarczą to: nauka języków obcych, prowadzenie zajęć sportowych, zagospodarowanie terenów zielonych, konserwacja i naprawa pojazdów, prowadzenie nagrań dźwiękowych i muzycznych, agencja reklamowa, fizjoterapia, usługi porządkowe, usługi pielęgniarskie, działalność prawnicza, usługi księgowe i prowadzenie biura.

Działalności o profilu produkcyjnym były tylko trzy: produkcja wyrobów tartacznych, produkcja mebli, produkcja odzieży.

Fot. Pixabay

Aby dotacja była bezzwrotna, trzeba prowadzić działalność gospodarczą przez rok czasu.

– Urząd we wrześniu bieżącego roku przeprowadził analizę dotacji przyznanych w 2020 roku, czyli po dwóch latach od ich przyznania. Z 95 osób, które wówczas otrzymały dotację 74 nadal ją prowadziło, 14 zawiesiło, jedynie 7 osób wykreśliło swoją firmę z Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej – wylicza Isztwan. – Dowodzi to, iż dotacje są efektywne i warto wspierać przyszłych przedsiębiorców. Pomimo niestabilnej sytuacji gospodarczej związanej ze stanem pandemii oraz wojną na Ukrainie, zdecydowana większość przedsiębiorców swoją działalność nadal prowadzi – dodaje.


POWIĄZANE ARTYKUŁY