Golf na zachodzie, passat i A4 na wschodzie

2273

Chociaż sprzedaż nowych samochodów w kraju rośnie z roku na rok, większość polskich kierowców prywatnie wciąż jeździ samochodami, które mają co najmniej kilkanaście lat. Jedna trzecia tych aut to volkswageny, ople, fordy i audi. Czym jeżdżą Polacy, sprawdzili eksperci rankomat.pl.

Fot. Pixabay

Z danych ubezpieczeniowej porównywarki wynika, że aż 71 proc. kierowców jeździ kilkunastoletnimi lub starszymi pojazdami. Ponad połowa tych aut została sprowadzona z Europy.

Kierowcy najczęściej szukali polisy dla samochodów w wieku od 11 do 20 lat (58 proc. użytkowników). Dwukrotnie mniej posiadało pojazdy wyprodukowane w ostatniej dekadzie. Trzeba przy tym uwzględnić fakt, że w Polsce nowe auta w większości kupowane są w ramach działalności gospodarczej lub leasingu konsumenckiego, a w tych przypadkach polisy ubezpieczeniowe stanowią część transakcji z dealerem. Dane Rankomatu dotyczą zatem z dużym prawdopodobieństwem głównie prywatnych właścicieli.

Z bazy internetowych zapytań o cenę polisy wynika, że najstarsze ubezpieczane modele, wyprodukowane przed 1991 r., to przede wszystkim: volkswagen golf, mercedes benz 124 i audi 80, natomiast najmłodsze: opel astra, ford focus, škoda octavia i toyota corolla.

Volkswageny górą

Z tej samej analizy wynika, że na polskich drogach od lat królują volkswageny, a za nimi ople, fordy i audi. Od lipca do września tego roku właściciele takich pojazdów stanowili 35,5 proc. użytkowników porównywarki.

Wśród marek samochodów najczęściej ubezpieczanych przez kobiety znalazły się (w kolejności od najpopularniejszych): volkswagen, opel, ford, renault, toyota. Mężczyźni zgłaszali natomiast do ubezpieczenia najwięcej volkswagenów, audi, opli, fordów i BMW.

Samochody marki BMW są ubezpieczane głównie przez młodych kierowców, w wieku 18-25 lat. W poprzednim kwartale 10,8 proc. osób z tej grupy wiekowej szukało OC na taki właśnie samochód.

Golf na zachodzie, passat na wschodzie

Po podziale modeli samochodów według największej popularności w poszczególnych województwach okazało się, że w zachodniej Polsce króluje volkswagen golf, natomiast w centralnej zdecydowana większość kierowców zgłasza do ubezpieczenia opla astrę. Wschodnia część kraju to domena volkswagenów passatów i audi A4.

Polscy kierowcy we własnym zakresie ubezpieczają najczęściej samochody z silnikami o pojemności 1,6 l do 1,9 l oraz 2,0 l do 2,5 l (odpowiednio: 34,6 proc. i 29,5 proc. kalkulacji użytkowników porównywarki rankomat.pl. Najmniej osób wybiera natomiast auta z największym silnikiem powyżej 3 l (2,8 proc.).

źródło: materiały prasowe