Gogołowice spod znaku pigwy

63

„Aktywna wieś pachnąca pigwą” – pod takim hasłem rozwijane i promowane będą Gogołowice przez najbliższych pięć lat. Radni gminy Lubin zatwierdzili właśnie „Sołecką Strategię Rozwoju Wsi Gogołowice na lata 2016 – 2021”.

Pigwa nieprzypadkowo odgrywa jedną z głównych ról w planach rozwoju tej miejscowości – w zamieszkiwanych przez 298 osób Gogołowicach okazałe pigwy rosną w niemal wszystkich gospodarstwach. Pod tym względem wieś jest unikalna nie tylko w gminie Lubin.

– Mieszkańcy, którzy przyjechali do Gogołowic po wojnie, pigwę już tu zastali – wyjaśnia Wanda Dobrzyńska, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Gogołowice. – Pielęgnowali tę tradycję, dlatego dziś mamy tu tyle drzewek z tymi owocami. Pigwa rośnie we wszystkich starych gospodarstwach, ale nowo osiedlający się mieszkańcy też coraz częściej sadzą ją u siebie.

Gogołowickie gospodynie znane są z pigwowych specjałów – robią wyborne dżemy, kompoty, konfitury do herbaty i nalewki. Sołtys Urszula Kwaśny wierzy, że na bazie tych receptur uda im się stworzyć wyroby o oficjalnym statusie produktów tradycyjnych.
– Mamy też pomysł, by każdy dom w Gogołowicach miał tabliczkę z numerem, wykonaną według jednego wzoru, z motywem pigwy oczywiście – opowiada. – Będziemy też starali się o fundusze na zakup drzewek i krzewów dla mieszkańców, żeby pigwa mogła rosnąć w każdym ogrodzie. Powodzenie całej strategii zależy od finansów i na tym w pierwszej kolejności musimy się skoncentrować.

W opracowaniu strategii pomogła mieszkańcom Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja”. W dokumencie wykorzystano nie tylko naturalne walory wsi, lecz także jej kilkusetletnią historię – miejscowy kościół pw. św. Katarzyny po raz pierwszy został ujęty w zapiskach historycznych z 1289 r. W planach jest opracowanie monografii wsi w wersji internetowej. Wciąż żyje wielu mieszkańców pamiętających czasy powojenne i autorzy strategii chcą zachować ich wspomnienia. – Zebraliśmy już część materiałów – mówi Sylwia Łebek, wiceprezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Gogołowice. – Chcemy to zrobić jak najszybciej, by móc zgromadzić jak najwięcej świadectw i jak najpełniej opisać powojenne dzieje naszej miejscowości.

Ciekawych pomysłów jest w gogołowickiej strategii znacznie więcej: założenie zespołu wokalnego, budowa świetlicy wiejskiej, modernizacja boisk sportowych i placów zabaw, założenie punktu przedszkolnego, organizacja cyklicznych imprez kulturalnych i sportowych, kursów językowych. Z gminnego budżetu mieszkańcy chcą uzyskać pieniądze na modernizację drogi biegnącej przez wieś z montażem na niej progów zwalniających i budową chodnika. Postarają się też o środki na doświetlenie miejscowości.

W grafiku na najbliższe miesiące jest remont edukacyjnej ścieżki przyrodniczej przy miejscowym stawie, a następnie przedłużenie jej do Mierzowic. W tym projekcie weźmie udział także nadleśnictwo i Lokalna Grupa Działania „Kraina Łęgów Odrzańskich” z Prochowic. Wzdłuż ścieżki będą oczywiście rosły pigwy.


POWIĄZANE ARTYKUŁY