Gmina poinformuje wyborców

15

Jeśli rząd przyjmie prezydencki projekt nowelizacji kodeksu wyborczego, już podczas tegorocznych wyborów parlamentarnych na gminy spadnie obowiązek imiennego poinformowania wszystkich mieszkańców o wpisaniu ich na listę wyborców oraz o sposobie głosowania.

Głównym powodem wprowadzenia zmian ma być upowszechnienie wśród wyborców wiedzy o zasadach prawidłowego głosowania. W informacji dla mieszkańców zawarty będzie termin wyborów, system ich organizacji oraz technika głosowania. Obowiązek ten dla gmin ma być zadaniem zleconym, choć nie wiadomo, kto sfinansuje wysyłanie takowych zawiadomień.

– Jeśli projekt nowelizacji kodeksu wyborczego faktycznie zostanie przyjęty, to ze swojej strony nie będziemy niczego utrudniać. Co do doręczenia, urząd miejski ma własnych doręczycieli, którzy roznoszą pisma mieszkańcom, więc trudno dzisiaj określić koszty dostarczenia imiennych informacji przedwyborczych. Pewnie na to zadanie zostałyby przeznaczone również jakieś środki z budżetu państwa – mówi Jacek Mamiński, rzecznik prezydenta Lubina.

Zgodnie z nowelizacją, gmina na podstawie spisu wyborców, zawiadomi każdego z nich najpóźniej w 10 dniu przed dniem wyborów w formie imiennego zawiadomienia o terminie i sposobie głosowania.

W projekcie ujęte zostały również zmiany związane z wprowadzeniem zasady używania przezroczystych urn wyborczych, powrót do jednostronnych kart do głosowania czy przyznanie mężom zaufania prawa do rejestracji dźwięku i obrazu w czasie liczenia głosów i ustalania wyników głosowania.


POWIĄZANE ARTYKUŁY