Gmina Lubin postanowiła przyłączyć się do Polkowic, które chcą skierować wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności jednego z artykułów Prawa geologicznego i górniczego z artykułami Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Chodzi o podatek płacony przez KGHM gminom za wydobywaną na ich terenie miedź.
Jakiś czas temu zmieniono przepisy dotyczące opłat eksploatacyjnych. Kopalnie nie płacą już jak to było wcześniej podatku od tego co sprzedały, ponieważ Ministerstwo Środowiska zdecydowało, że podstawą opodatkowania jest tylko kopalina o zawartości miedzi nie mniejszej niż 0,7 proc. Kopalinę o niższej niż 0,7 proc. zawartości miedzi uznano za odpad. Jak można przeczytać w uzasadnieniu uchwały podjętej w tej sprawie przez gminę Lubin: „Oznacza to, że od całej ilości kopaliny wydobytej o zawartości poniżej 0,7 proc. miedzi, która jest przekazywana do dalszego przetworzenia w Zakładzie Wzbogacania Rudy, nie jest naliczana opłata eksploatacyjna. KGHM eksploatuje rudy miedzi o zawartości dużo niższej niż 0,7 proc. miedzi, za które nie ponosi opłaty eksploatacyjnej”.
Władze gminy Lubin uzasadniają swoją decyzję skierowania sprawy do rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny tym, że opłata eksploatacyjna jest odszkodowaniem za degradację środowiska powodowaną przez eksploatację górniczą.
– Nie tylko eksploatacja kopaliny o jakiejś zawartości miedzi, ale ogólnie wydobycie rudy miedzi odpowiedzialne jest za degradację środowiska – wyjaśnia Mariusz Kretkowski kierownik Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Lubin.
MRT