Gitarowe święto znów w Lubinie

1830

– Liczymy na publiczność i dobrą atmosferę. Jestem gotów być rozliczony przez Państwa z tego co powiem, że będzie to jedno z najważniejszych wydarzeń, artystycznie i nie tylko – zapowiedział na dzisiejszej konferencji Cezary Strokosz, dyrektor artystyczny II Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Muzyki Gitarowej. Podobnie jak przed rokiem do Centrum Kultury „Muzy” w Lubinie przyjadą najwybitniejsi wirtuozi tego instrumentu z Japonii. Tym razem impreza potrwa nie dwa, a trzy dni.

To będzie prawdziwe święto gitary w naszym mieście. Oprócz konkursu i zmagań młodych muzyków, będą wykłady, prelekcje, wystawy i koncerty.

– Zapraszamy serdecznie na II Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Muzyki Gitarowej w Lubinie. Podtrzymujemy tradycję z zeszłego roku. W tym roku festiwal potrwa trzy dni. Mamy wyjątkowych gości z Japonii reprezentujących orkiestrę Niibori, którzy przyjadą w kilkunastoosobowym składzie. Profesor Kazuyuki Terada poprowadzi trzydniowe warsztaty gitarowe, które zakończą się wspólnym występem uczestników oraz gości na dużej scenie – mówi Małgorzata Życzkowska-Czesak, dyrektor Centrum Kultury Muza w Lubinie, gdzie odbędzie się to muzyczne wydarzenie.

Festiwal rozpocznie się w czwartek, 20 kwietnia, od przesłuchań konkursowych w małej sali Muzy, w których swoje umiejętności będą prezentować uczestnicy z największych ośrodków w Polsce, m.in. z Krakowa, Gdańska, Warszawy czy Szczecina. Po nich, od godz. 15, odbędą się warsztaty orkiestry gitarowej, które poprowadzi Kazuyuki Terada z Japonii, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Orkiestr Gitarowych. 

– Warsztaty gitarowe są bezpłatne. Trzeba reprezentować tylko pewien poziom gry na gitarze. Na naszej stronie internetowej są do pobrania nuty. Prof. Terada prosił, by osoby, które zapisują się na warsztaty, wybrały sobie partię chcą wykonywać. Będziemy mieli tłumaczkę, która pomoże w kontaktach z Japończykami. Choć myślę, że nie będzie z tym problemu, bo nasi goście są osobami bardzo witalnymi i pozytywnie nastawionymi – tłumaczy dyrektor Muzy.

Małgorzata Życzkowska-Czesak, dyrektor Centrum Kultury Muza w Lubinie

Pierwszy dzień zakończy „Wieczór Inauguracyjny 30 lat Festiwali Gitarowych” z benefisem Cezarego Strokosza. Wezmą w nim udział: Natalia Kucharska, Kazuyuki Terada, Yoshimasa Yoshida, Puhovsky, Green-Children’s Guitaar Orchestra. Koncert poprowadzi Zbigniew Dubiella.

Zarówno przesłuchania jak i warsztaty zaplanowano też na piątek. Drugi dzień festiwalu zwieńczy Koncert Nadzwyczajny Niibori Guitar Danrok w dużej sali Muzy.

– Tegoroczna impreza odbywa się pod hasłem Niibori Guitar Danrok w Polsce. Lubin jest jedynym miejscem w Europie, gdzie wystąpią Japończycy. Całe 20 lat współpracy z Niibori opiera się o moją działalność i już drugi rok o działalność Centrum Kultury Muza w Lubinie. To wydarzenie ogromnej miary. Orkiestra Niibori istnieje ponad 60 lat. Założył ją profesor Hiroki Niibori. Zaraz po dramatach II wojny światowej postanowił jednoczyć ludzi wokół muzyki kameralnej i przez ten czas stworzył instytucję niebywałą i jedyną w swoim rodzaju. Przy Akademii Niiborii istnieje największa i najsłynniejsza orkiestra gitarowa – informuje Cezary Strokosz.

Cezary Strokosz

– Usłyszymy Sekstet Danrok, który wystąpi w programie „Rock of Mozart”. Będą to w większości utwory muzyki klasycznej w opracowaniach rozrywkowo-rockowych. Razem z Sekstetem wystąpi jeszcze 14 gitarzystów z Japonii, ale to już niech pozostanie dla Państwa niespodzianką. Ich dotychczasowe występy kończyły się w Polsce kilkunastominutowymi owacjami na stojąco – kontynuuje.

Jak wyjaśnia muzyk, festiwal jest swoistą retrospekcją tego, co się z tą gitarą działo na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. A wszystko zaczęło się w Lubinie przy istniejącej wówczas Dolnośląskiej Fabryce Instrumentów Lutniczych Defil. – Warto tę tradycję podtrzymywać i o niej wspominać – uważa dyrektor wydarzenia.

Zdaniem Cezarego Strokosza, uczestnicy wydarzenia z pewnością będą zadowoleni. Szczególnie z występów gości z Kraju Kwitnącej Wiśni.

– Oni grają w sposób niewyobrażalnie inny, łącząc ogromną wirtuozerię z bardzo ciekawymi aranżacjami, ale podchodzą do muzyki w sposób bardzo żywiołowy i radosny. Budują tym samym świetną relację z publicznością – ocenia gitarzysta.

Na ostatni dzień festiwalu również przewidziano warsztaty muzyczne. Tegoroczną imprezę o godz. 16 zakończy koncert finałowy orkiestry gitarowej złożonej z uczestników konkursów i gości festiwalu. Wtedy też zostaną ogłoszone wyniki konkursów gitarowych oraz nastąpi wręczenie nagród laureatom.

Szczegółowy program Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Muzyki Gitarowej w Lubinie można znaleźć na stronie Muzy.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY