Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu 16 wadliwych serii leku Tirosint Sol, zawierającego lewotyroksynę (hormon tarczycy), stosowanego m.in. w niedoczynności tarczycy. Według danych serwisu KtoMaLek.pl, w Lubinie sprzedano ponad 50 opakowań tego medykamentu.

Tirosint Sol to lek zawierający syntetycznie wytworzony hormon tarczycy – sól sodową lewotyroksyny, która działa na tej same zasadzie, co naturalny hormon wytwarzany przez gruczoł tarczowy. Lek ma postać roztworu doustnego w pojemniku jednodawkowym, a każdy z tych pojemników opatrzony jest kolorową etykietą – barwa zależna jest od mocy dawki leku.
Pod koniec kwietnia Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu niektórych serii Tirosint Sol. To już trzecia decyzja wycofująca dla tego leku, którą wydano w tym roku.
Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja od osoby wykwalifikowanej z IBSA Farmaceutici Italia S.r.L dotycząca prewencyjnego wycofania wskazanych serii produktów leczniczych Tirosint Sol, wytworzonych z wykorzystaniem substancji pomocniczej – glicerolu od nowego dostawcy, w związku z prawdopodobieństwem uzyskania wyników poza specyfikacją, w zakresie zawartości substancji czynnej – sól sodowa lewotyroksyny, tym samym brakiem możliwości zagwarantowania właściwej jakości produktów (…)
Z uwagi na prawdopodobieństwo wystąpienia obniżonej zawartości substancji czynnej w produkcie, nie można wykluczyć ryzyka dla zdrowia pacjenta wynikającego ze zmniejszonej skuteczności działania leku
– czytamy w decyzji wydanej przez GIF.
Według danych serwisu KtoMaLek.pl, w ciągu ostatnich 30 dni sprzedano ponad 7000 opakowań wadliwych serii leku. Najwięcej z nich pacjenci wykupili w aptekach w Warszawie, a także Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i Białymstoku. Natomiast w Lubinie sprzedano ponad 50 opakowań wycofanego leku.
Tutaj można znaleźć informację, które serii w Tirosint Sol wycofano z obrotu.
Źródło KtoMaLek.pl oraz GIF