Gaz nie był kiełbasą wyborczą

3053

Początkowo wielu było sceptycznie nastawionych do tej inwestycji. Niektórzy praktycznie w ogóle nie dawali jej szans na powodzenie, określając ją mianem „kiełbasy” lub „gazu wyborczego” Krystiana Kosztyły, ówczesnego kandydata na burmistrza Ścinawy. Po kilku latach widać, że się mylili. Pierwszy etap budowy sieci dystrybucyjnej został zakończony – gaz dostępny jest już na 18 ulicach Ścinawy. Z tego ekologicznego źródła energii korzysta blisko stu gospodarstw domowych.

Fot. scinawa.pl

W listopadzie 2017 roku wyniki badań jakości powietrza w Ścinawie były wręcz fatalne. Poziomy stężeń pyłu zawieszonego PM 10 były dwukrotnie wyższe niż choćby w Legnicy! Ostatnio pojawiły się jednak alternatywy dla węgla, a w części Ścinawy właśnie gaz ziemny, jedno z najbardziej ekologicznych paliw.

W czerwcu 2018 r. rozpoczęto budowę blisko 20-kilometrowego rurociągu, a już po ponad roku popłynął nim gaz. – Mocno się zaangażowaliśmy w doprowadzenie gazu do Ścinawy i w związku z tym weszliśmy w partnerstwo publiczno-prywatne ze spółką spółką G.EN. Gaz Energia. W ramach tej współpracy powstał blisko 20-kilometrowy rurociąg między Prochowicami a Ścinawą. Po wielu latach nieobecności tego medium, gaz w końcu jest dostępny w naszej gminie – mówi burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.

– W tej chwili firma G.EN. Gaz Energia realizuje już sieć dystrybucyjną w naszym mieście. Ukończony został pierwszy etap budowy tej sieci – dodaje szef ścinawskiego samorządu.

Burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła

Jak wyjaśnia Kosztyła, pełna gazyfikacja obejmuje dwa etapy. Najpierw mieszkańcy podpisują umowy przyłączeniowe w obrębie, w którym jest rozbudowywana sieć dystrybucyjna, a później, jak już jest przyłącze przy danym gospodarstwie domowym, podpisywane są umowy na dostawę gazu.

Z danych ścinawskiego ratusza wynika, że obecnie 97 gospodarstw domowych ze Ścinawy odbiera gaz, a kolejnych 17 odbiorców zadeklarowało taką chęć w najbliższym czasie. Warto również zaznaczyć, że firma G.EN. Gaz Energia podpisała łącznie 155 umów przyłączeniowych. Sukcesywnie sieć się rozwija, a mieszkańcy coraz bardziej przekonują się do ekologicznego paliwa.

– Polecam wszystkim mieszkańcom zmianę źródła ciepła dla domów. Od kilku miesięcy korzystam z gazu i koszty ogrzewania domu spadły – mówi Jerzy Chomenko, pierwszy odbiorca sieciowego gazu z gminy Ścinawa. – Dostrzegam same korzyści, w domu jest ciepło, czysto i wygodnie, mam też świadomość, że nie produkuję tak dużo zanieczyszczeń do atmosfery, jak w przypadku pieca na węgiel, z którego korzystałem wcześniej – dodaje mieszkaniec.

Budowa gazociągu w gminie Ścinawa

Aktualnie gaz w Ścinawie dostępny jest na 18 ulicach: Spacerowa, Lubińska (nr od 13 do 24), Ogrodowa, Akacjowa, Topolowa, Cisowa, Klonowa, Hoża, Różana, Kilińskiego, Słowackiego, Reymonta, Kościuszki (nr od 5 do 39a), Jagiełły, Królowej Jadwigi (nr od 1 do 14), Lipowej (nr od 1 do 10), Paderewskiego (nr od 1 do 8), Chopina (nr od 1 do 12).

Dodajmy, że dostawca planuje rozbudowywać sieć na terenie miasta, później rozpocznie prace we wsiach. Kolejnym dużym fragmentem miasta, w którym wybudowana zostanie sieć dystrybucyjna gazu, to ścisłe centrum. Projekt gazyfikacji rynku powinien być gotowy za pół roku, wszystko po to, żeby samorząd mógł rozpocząć w 2020 roku rewitalizację, na którą pozyskał środki unijne. Ponadto na zlecenie gminy powstają obecnie projekty instalacji gazowych dla jednostek podległych.

Fot. Pixabay

– Mimo, że niektórzy, jeszcze w 2014 roku mówili, że gazyfikacja Ścinawy jest niemożliwa, że to „gaz wyborczy” dzisiaj staje się ona faktem – zauważa burmistrz Kosztyła.

Klienci, którzy chcieliby podpisać umowy przyłączeniowe lub zasięgnąć szczegółowych informacji na temat podłączenia do sieci gazowej, mogą się kontaktować w tej sprawie z Piotrem Jakubowiczem, doradcą technicznym firmy G.EN. Gaz Energia Sp. z o.o. (tel. 663 878 728).


POWIĄZANE ARTYKUŁY