Fundamenty wylane, kamień węgielny wmurowany

4536

Budowa Wielospecjalistycznego Ośrodka Medycznego Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży ruszyła w sierpniu a dziś można było bliżej przyjrzeć się postępom prac. Na terenie budowy odbyło się bowiem wmurowanie kamienia węgielnego.

Do kapsuły czasu trafiły między innymi akt erekcyjny, projekt budowlany szpitala, 20 zł i monety oraz ostatnie wydanie „Wiadomości Lubińskich”. Wmurowaniem kamienia węgielnego symbolicznie i oficjalnie rozpoczęto budowę tak potrzebnego nie tylko w naszym regionie ośrodka zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży.

Budynek, który stanie w okolicach ulic 1 Maja i Bema, będzie miał około 7,8 tys. mkw.

– Ośrodek będzie pracował w nowym modelu psychiatrii na trzech poziomach referencyjności. Pierwszy to poradnia, drugi to poradnia razem z oddziałem dziennym, a trzeci całodobowy oddział pomocy psychiatrycznej – wylicza Tomasz Jeger, prezes Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.

Na początek, w ciągu 12 miesięcy, ma powstać poradnia zdrowia psychicznego i oddział dzienny. Później wybudowany zostanie oddział całodobowy. Firma Climamedic, która wygrała przetarg na wykonanie inwestycji, ma na jego wybudowanie 36 miesięcy.

– Stworzenie Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży jest odpowiedzią na problemy nie tylko ludzi młodych. Nie budujemy szpitala. Budujemy system, którego nie ma nikt inny w Polsce. Potrzeby w tej dziedzinie są ogromne – zauważa prezydent Lubina Robert Raczyński. – Promowana przez nas wizja nowoczesnego szpitala nie napotkała dotąd na żaden opór, co w czasach powszechnego hejtu jest niebywałe, a poparcie na szczeblu wojewódzkim i ministerialnym umożliwi nam sprawne prowadzenie inwestycji. Prowadzimy z panem marszałkiem rozmowy dotyczące współfinansowania tego zadania i wszystko wskazuje na to, że uda nam się je zrealizować wspólnie – mówi prezydent, który podziękował wszystkim zaangażowanym w budowę ośrodka.

– Jesteśmy na etapie kończenia negocjacji nowego programu funduszy europejskich dla Dolnego Śląska i liczymy, że centrum zdrowia psychicznego będzie jedną z czołowych inwestycji finansowanych z tego programu – przyznaje członek zarządu województwa dolnośląskiego Tymoteusz Myrda.

Marszałek województwa Cezary Przybylski podkreśla, że ta inwestycja jest bardzo potrzebna, nie tylko na Dolnym Śląsku, ale również ogólnie w Polsce.

– Jest to też dobry przykład, że kiedy samorządy różnych szczebli współpracują ze sobą, wspierają się, skutkuje to dobrymi rzeczami dla mieszkańców Dolnego Śląska – dodaje marszałek Przybylski. – Jest to wyjątkowa inwestycja, bo mamy do czynienia z opieką dzienną, a więc stacjonarną, ale i niestacjonarną. Oprócz leczenia ośrodek będzie prowadził również profilaktykę. To jest kolejny krok w opiece psychologicznej i psychiatrycznej. Przy szpitalu Gromkowskiego przy Koszarowej we Wrocławiu chcemy wybudować podobne centrum dla dzieci. Jest to jedno z ogromnych wyzwań, przed którym stoi społeczeństwo – mówi.

Jednak powstanie budynku, gdzie mieścić będzie się ośrodek, to tylko jedno z wyzwań. Równie ważne, jeśli nie ważniejsze, jest pozyskanie odpowiedniej kadry psychologów i psychiatrów, którzy będą pracować z młodymi pacjentami. Kompletowanie zespołu specjalistów trwa już od jakiegoś czasu. Już w tej chwili niosą oni pomoc. Do czasu zakończenia budowy DCZPDM działa w budynku przy ul. Konopnickiej 5.

Fot. BM


POWIĄZANE ARTYKUŁY