Firma z LSSE zawiesza działalność. Powodem pandemia

2422

Jeden z większych zakładów z terenu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zawiesza działalność. Mowa o firmie XEOS, która w Środzie Śląskiej serwisowała silniki samolotów linii Lufthansa.

Otwarty w 2019 r. zakład zaprzestanie działalności z powodu pandemii, która znacząco zmniejszyła ruch lotniczy na świecie. To z kolei przyczyniło się do mniejszej ilości pracy dla załogi centrum serwisowego. Zapotrzebowanie na remonty spadło do poziomu, przy którym dalsze utrzymywanie XEOS-a w ruchu stało się nieopłacalne.

– Po rozważeniu wszystkich opcji wyjścia z tej sytuacji doszliśmy do momentu, w którym postanowiliśmy podjąć niezwykle trudną, jednak dogłębnie przeanalizowaną decyzję o zawieszeniu działalności firmy. Szczegóły dotyczące ponownego otwarcia będą przedmiotem dalszych uzgodnień, natomiast ich przebieg będzie uwarunkowany terminem prognozowanego, przyszłego ożywienia rynku oraz wzrostem popytu na serwis silników lotniczych – podała firma w komunikacie cytowanym przez Polską Agencję Prasową.

Przejście całej fabryki w stan hibernacji oznacza restrukturyzację zatrudnienia, która obejmie około 220-osobową załogę. Jak informowaliśmy, uruchomienie zakładu w Środzie Śl. miało dać regionowi nawet pół tysiąca miejsc pracy.