Filmy na październik

26

Między innymi film o polskich siatkarzach „Drużyna” będzie można obejrzeć w ramach październikowego DKF-u w lubiński kinie Muza.

Seanse, tradycyjnie już, odbywać się będą w każdą środę o godzinie 19. Bilet na jeden film kosztuje 12 zł. Za miesięczny karnet zapłacimy 35 zł.

Na początek, 1 października wyświetlony zostanie film „Drużyna”. To drugi w historii polskiego kina film o siatkówce. Później widzowie zobaczą jeszcze: 8 października „Blue Ruin”, 15 października „Zrywa się wiatr”, 22 października „Pewnego razu na Dzikim Wschodzie” i 29 października „Omar”.

O filmach:

„Drużyna” (Polska)

Współcześni gladiatorzy, wylewający na treningach hektolitry potu, przez kilka miesięcy w roku oddaleni od najbliższych. Po drugiej stronie sponsorzy, działacze, komentatorzy, cheerleaderki, duet Kułaga-Magiera, hale pełne wiernych kibiców polskiej drużyny; gotowych przejechać setki kilometrów za swoimi idolami. Wspólna radość po wygranych, smutek po porażkach. Każdy sezon to nowe cele, nowe perspektywy, kolejne mistrzostwa do zdobycia. Co przyniesie ten sezon? Za czym tęskni Michał Winiarski? Jak Michał Kubiak w dzieciństwie reagował na porażki? Co na bezludnej wyspie zrobiłby Krzysztof Ignaczak? Jak wolny czas spędza Marcin Możdżonek? Co po zakończeniu kariery będzie robił Łukasz Żygadło? Jakich cech u innych ludzi szuka Bartosz Kurek? Jak z grupy indywidualności i niezwykłych charakterów stworzyć DRUŻYNĘ?

„Blue Ruin” (USA)

Dzieło dwóch szkolnych przyjaciół, którzy pieniądze na produkcję zebrali dzięki portalowi Kickstarter, gdzie zachwyceni pomysłem internauci zrzucili się na budżet. Jego światowa premiera miała miejsce w oficjalnej selekcji festiwalu w Cannes, skąd film wyjechał z nagrodą przyznaną przez międzynarodową krytykę. Film wpisuje się w tradycje najlepszych amerykańskich thrillerów, takich jak „Nędzne psy” S. Peckinpaha czy „Pojedynek na szosie” S. Spielberga. Film wprowadziła do amerykańskich kin firma braci Weinstein, a w recenzjach towarzyszących premierze nie szczędzono słów uznania młodemu reżyserowi Jeremiemu Saulnierowi, podkreślając, że jego film łączy „humor rodem z kina braci Coen z wystylizowaną przemocą z filmów Tarantino”.

Dwight Evans (Macon Blair) mieszka na plaży w swoim starym samochodzie i jest samotnikiem z wyboru. Jego spokojne życie z dala od cywilizacji zostaje jednak brutalnie zakłócone. Pod wpływem szokującej informacji będzie musiał wrócić do domu swojego dzieciństwa, by chronić bliskich przed śmiertelnym zagrożeniem. Demony mrocznej przeszłości zmienią tego na co dzień delikatnego człowieka w mściciela, dokonującego aktu zemsty za zbrodnię, która rozbiła jego rodzinę…

„Zrywa się wiatr” (Japonia)

Najnowszy film scenarzysty i reżysera Hayao Miyazakiego, autora „Ponyo”, „Ruchomy zamek Hauru”, „Księżniczka Mononoke”, laureata Oscara za „Spirited Away: W krainie Bogów”, nominowanego do Oscara również za „Zrywa się wiatr”.
Jiro marzy o projektowaniu i konstrukcji samolotów. Jego idolem jest sławny włoski projektant lotniczy Caproni. W dzieciństwie chłopak pragnął być pilotem, ale wada wzroku uniemożliwiła mu realizację tych planów. W 1927 r. ukończywszy edukację dołącza do firmy inżynierskiej i szybko staje się jednym z najbardziej innowacyjnych oraz uznanych projektantów samolotów na świecie. W międzyczasie Jiro rozwija swoją przyjaźń z Honjo, kolegą ze szkoły i zakochuje się w Nahoko, którą poznał kilka lat wcześniej.

„Pewnego razu na Dzikim Wschodzie” (Francja/Niemcy/Irak)

Baran (Korkmaz Arslan) to bohater zakończonej sukcesem kurdyjskiej wojny o niepodległość. Ponieważ nadeszły wyczekiwane czasy pokoju, pracuje jako komendant w stołecznym komisariacie. Miejsca długo tam nie zagrzeje. Po absurdalnej egzekucji przeprowadzonej na łkającym mordercy, mężczyzna zaczyna czuć niesmak do dzierżonej przez siebie odznaki. Rezygnuje ze wspinania się po szczeblach kariery i postanawia wyjechać do zapomnianego przez Boga, przygranicznego miasteczka dzielącego Turcję i Iran – do mekki wszelkiej maści przemytników. Tam spotyka Govend (Golshifteh Farahani), zjawiskową młodą dziewczynę, która mimo sprzeciwu ojca i wrogości dwunastu swoich braci odrzuca wizję zamążpójścia i zostaje nauczycielką. Zmrożona niechęcią lokalnych rodziców upiera się, by pracować u podstaw i nauczyć dzieci czytania i pisania. Jej niezależność i niekobieca wola walki zamieniają ją w kozła ofiarnego przygranicznej społeczności.

„Omar” (Palestyna)

Głęboko osobisty film o miłości, przyjaźni i zdradzie, w cieniu izraelskiego muru bezpieczeństwa. Palestyński kandydat do Oscara, zdobywca Nagrody Specjalnej Jury w sekcji Un Certain Regard na MFF w Cannes.

Omar (Adam Bakri) jest palestyńskim piekarzem. Żeby spotkać się ze swoją ukochaną Nadją (Leem Lubany) codziennie nielegalnie przekracza oddzielający ich mur. Pewnej nocy przyłapany staje przed trudną decyzją – albo walczy o wolność, wyruszając na wrogie wojska, bądź zostaje uznany za terrorystę. Postanawia trwać u boku przyjaciół z dzieciństwa. Wkrótce jednak osamotniony z zarzutem zabójstwa izraelskiego żołnierza, podejmuje ciężką i niebezpieczną pracę informatora, w nadziei na odzyskanie dawnego życia.


POWIĄZANE ARTYKUŁY