Filmowcy obok górników

13

Kamery, oświetlenie i kilkudziesięcioosobowa ekipa filmowa, a to wszystko ponad 600 metrów pod ziemią. Zdjęcia do telewizyjnej wersji „Orkiestry” trwają na terenie ZG Lubin. – Pracowałem już w różnych miejscach, ale w kopalni po raz pierwszy. Gdy człowiek wyjedzie na powierzchnię, to inaczej spogląda w niebo czy na zachodzące słońce – przyznaje autor zdjęć, Arkadiusz Tomiak.

– Z jednej strony mamy ekipę filmową i świat teatru, z drugiej natomiast prawdziwą kopalnię i pracę na około 600 metrach głębokości. Piękne jest to, że ta cała, zupełnie inna energia, potrafi fantastycznie się połączyć – dodaje operator.

Spektakl dla teatru telewizji jest koprodukcją legnickiego Teatru Modrzejewskiej i TVP Wrocław, finansowaną – podobnie, jak wcześniejsza wersja sceniczna – przez KGHM.

– Całość jest realizowana w normalnych godzinach pracy kopalni. W czasie, gdy robimy zdjęcia, pod ziemią pracuje 1,5 tys. górników. Oni nie zazdroszczą nam naszej pracy, my im nie zazdrościmy ich – mówi redaktor Teatru Telewizji Polskiej, Jolanta Kowalska.

Podobnie jak wersja sceniczna, również telewizyjna „Orkiestra” będzie balladową opowieścią o minionym półwieczu i ludziach – przybyszach z różnych stron kraju i świata – którzy zjechali do Zagłębia Miedziowego. Połączyła ich pionierska praca i życie, którego byli architektami i uczestnikami.

Historia opowiedziana jest z perspektywy górniczej orkiestry, która przez kilkadziesiąt lat grała zwyczajnie i od święta, na pochodzie pierwszomajowym i w kościele, w górniczej karczmie i na pogrzebach kolegów.

Teatralna wersja spektaklu, którego premiera miała miejsce we wrześniu 2011 roku w cechowni ZG Lubin, grana była już wielokrotnie. Wystawiano ją zarówno w Zagłębiu Miedziowym (Lubin, Ścinawa, Polkowice, Głogów, Legnica, Bolesławiec), jak i na Górnym Śląsku (Bytom, Zabrze, Mysłowice, Katowice).

„Orkiestrę” pokazywano zarówno w Warszawie, jak i na festiwalach w Lublinie i lubuskiej Kargowej. Na XII Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu (październik 2012) spektakl przyniósł regulaminową nagrodę jury za reżyserię Jackowi Głombowi, zaś jury młodych nagrodziło dwoje aktorów występujących w tym przedstawieniu (Ewa Galusińska i Paweł Palcat).


POWIĄZANE ARTYKUŁY