Film o Zbrodni Lubińskiej we Francji. Wkrótce specjalne pokazy w Lubinie

1810

To będzie międzynarodowa premiera tego filmu – produkcja „Rykoszety”, opowiadająca o Zbrodni Lubińskiej, pokazana zostanie na 41. Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Clermont-Ferrand we Francji. Zaś mieszkańcy Lubina, którzy jeszcze nie widzieli filmu, będą mieli okazję go obejrzeć już za kilka dni w kinie Muza.

Fotos z filmu „Rykoszety”/Fot. Maciej Bernaś

– To jedyny film z Polski zakwalifikowany do tej sekcji. Festiwal jest uważany za jedno z największych tego typu wydarzeń poświęconych krótkim metrażom – nie ukrywa Marcin Lesisz, pochodzący z Lubina współtwórca tej produkcji, operator filmowy.

Film „Rykoszety” pokazany zostanie w konkursie międzynarodowym na festiwalu. Jak zdradza nam Marcin, we Francji odbędzie się w sumie osiem pokazów produkcji. Jak sobie poradzi na tle innych zakwalifikowanych na francuski festiwal filmów, dowiemy się w lutym.

– Z okazji międzynarodowej premiery filmu organizujemy dla lubinian wraz z Centrum Kultury Muza oraz Starostwem Powiatowym w Lubinie pokazy na dużym ekranie. Zapraszamy w piątek, 24 stycznia o godzinie 13 oraz w sobotę, 25 stycznia o godzinie 14.15. Bilety kosztują 5 zł – zachęca do przyjścia Marcin Lesisz.

Pierwszy z pokazów skierowany jest przede wszystkim do uczniów lubińskich szkół, ale przyjść mogą też indywidualnie mieszkańcy. W sobotę po seansie filmowym będzie okazja, by spotkać się z twórcami „Rykoszetów” i z nimi porozmawiać.

– W zależności od zainteresowania będziemy organizować dodatkowe pokazy – zaznacza Marcin.

Twórcy filmu na przedpremierowym pokazie w lubińskiej Muzie

Przedpremiera filmu „Rykoszety” wyreżyserowanego przez Jakuba Radeja odbyła się 30 sierpnia 2018 r. w Lubinie w Centrum Kultury Muza. Zorganizował ją powiat lubiński, a gościli na niej zarówno twórcy filmu, jak i świadkowie Zbrodni Lubińskiej.

Polską premierę film miał 29 maja 2019 r. na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Zaś premiera telewizyjna odbyła się w TVP Kultura w rocznicę stanu wojennego, 13 grudnia 2019 r. Od stycznia film jest regularnie wyświetlany w telewizji Canal + – informacje o pokazach na można znaleźć TUTAJ

Film, po premierze w Krakowie, był prezentowany łącznie na dziewięciu festiwalach filmowych, w tym na prestiżowym Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Pozostałe festiwale to: Festiwal Młodzi i Film w Koszalinie, Lubuskie Lato Filmowe w Łagowie, Transatlantyk Film Festival w Łodzi, WAMA Film Festival w Olsztynie, Warszawski Festiwal Filmowy, Festiwal Filmowy OFFELIADA w Gnieźnie i Festiwal ZOOM Zbliżenia w Jeleniej Górze.

Produkcja zebrała bardzo dobre recenzje krytyków filmowych, pisze o niej m.in. portal „Bliżej Ekranu”.

Fot. Maciej Bernaś

Produkcja zrealizowana została przez Stowarzyszenie Lubińska Grupa Filmowa Uisel Studio. Film powstał pod honorowym patronatem starosty powiatu lubińskiego Adama Myrdy. Sponsorem strategicznym był KGHM Polska Miedź S.A., głównym koproducentem Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny. Pozostali koproducenci: Kijora Film, Aeroplan, Coloroffon, i Centrum Technologii Audiowizualnych.

Co ciekawe, współtwórca produkcji Marcin Lesisz już 26 stycznia w lubińskim Młodzieżowym Domu Kultury poprowadzi bezpłatne warsztaty filmowe dla młodzieży. Szczegóły można znaleźć TUTAJ.


POWIĄZANE ARTYKUŁY