Film o Zbrodni Lubińskiej w TVP Kultura

5929

Film „Rykoszety” opowiadający o Zbrodni Lubińskiej, nakręcony m.in. przez pochodzącego z Lubina Marcina Lesisza, zostanie wyświetlony w TVP Kultura! Prawa do produkcji kupiła nie tylko Telewizja Polska, ale i Canal+.

Fotos z filmu „Rykoszety”/Fot. Maciej Bernaś

Film będzie można obejrzeć już jutro, 13 grudnia, o godzinie 17.10. To będzie jego telewizyjna premiera.

– Fajnie, że akurat taka data – rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Cieszymy się, że zostanie pokazany jako samodzielny film – mówi Marcin Lesisz, współtwórca tej produkcji.

A jak „Rykoszety” trafiły do telewizji?

– Po Festiwalu Filmowym w Gdyni, gdzie pokazywany był nasz film, zgłosiło się do nas TVP Kultura, ale również Canal+ – zdradza Marcin.

Ostatecznie zarówno Telewizja Polska, jak i Canal+ kupiły prawa do „Rykoszetów”. Być może więc już wkrótce produkcja zostanie pokazana także w tej drugiej stacji telewizyjnej.

Fot. Maciej Bernaś

Film nie zakończył jeszcze swojej wędrówki po festiwalach filmowych. Ma za sobą już tak ważne wydarzenia, jak wspomniany Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni. Produkcja prezentowana była też między innymi w Krakowie, Koszalinie czy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Transatlantyk w Łodzi.

– Staramy się, by można go było obejrzeć również w Lubinie w kinie Muza. Mamy nadzieję, że wszystko się uda i „Rykoszety” będą wyświetlane w styczniu – mówi Marcin.

Lubinianie mieli już okazję obejrzeć tę produkcję podczas przedpremierowych pokazów, które odbyły się w ubiegłym roku z okazji kolejnej rocznicy Zbrodni Lubińskiej. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Fot. Maciej Bernaś

Przypomnimy, pochodzący z Lubina Marcin Lesisz i nieznający wcześniej historii Zbrodni Lubińskiej Jakub Radej (reżyser) wraz z ekipą stworzy 30-minutowy film fabularny, próbując oddać atmosferę i przybliżyć wydarzenia z sierpnia 1982 roku. Co ważne, nikomu nie zależało na zrobieniu dokumentu, choć przed powstaniem scenariusza odbyło się wiele rozmów z uczestnikami tamtych wydarzeń. Filmowcy chcieli stworzyć opowieść uniwersalną. Powstało więc kilku bohaterów, których losy przeplatają się z historycznymi wydarzeniami.

Do produkcji udało się zaangażować nie tylko młodych aktorów, tuż po szkole aktorskiej, ale i bardziej doświadczonych, jak Marta Ścisłowicz, Tomasz Schuchardt i Andrzej Chyra.

Film został wyprodukowany pod honorowym patronatem starosty lubińskiego Adama Myrdy. Sponsorował go KGHM. Koproducentem była Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny. 

Więcej można przeczytać na oficjalnej stronie filmu „Rykoszety” na Facebooku TUTAJ.


POWIĄZANE ARTYKUŁY