„Fantazy/Niepoprawni” na legnickiej scenie

28

Sztuka zrealizowana na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego z bardzo współczesnym przesłaniem i muzyką to najnowsza pozycja w repertuarze legnickiego teatru. Komedia, farsa, groteska i tragedia wymieszane niczym polski bigos. Teatr kostiumu i masek w kiczowatych dekoracjach i pozach. Ironia i patos. Pierwsze popremierowe spektakle od piątku do niedzieli (4-6 marca) o 19.00.

 

Dla naszych Czytelników mieliśmy zaproszenia na spektakl. Wystarczyło zadzwonić dziś o godz. 12.30 do naszej redakcji pod numer telefonu (76) 844-13-93 i odpowiedzieć na pytanie: Czy „Fantazy/Niepoprawni” to ostatnia premiera legnickiego teatru? Odpowiedź była twierdząca.

– Świat, który kreujemy jest rodzajem miksu. Chcę go wyprowadzić z przeszłości zawartej w tekście Słowackiego, aby mówić o Polakach tu i teraz. Chcę opowiedzieć o konieczności zrzucenia romantycznego kostiumu przeszłości, ale także o teatralności naszych zachowań, za którymi kryje się brak umiejętności i odwagi zmierzenia się z prawdą o nas samych i o szkodliwej fałszywości romantycznego mitu o naszej wyjątkowości, za którym kryje się słabość i nieukształtowanie polskiej tożsamości – tak o powodach zmierzenia się z dramatem Słowackiego mówi reżyser przedstawienia Jarosław Tumidajski, przedstawiciel najmłodszego pokolenia polskich twórców teatralnych.

Na ile się to udało? Spektakl niewątpliwie zawiera w sobie sporą dozę umowności, zwłaszcza co do miejsca i czasu, w jakim toczy się akcja dramatu. Niby to w popowstaniowym klimacie zniewolonej Polski pierwszej połowy XIX wieku, ale niezbyt dosłownie. Meble, kostiumy i muzyka wyraźnie przenoszą nas do współczesności. Nawet suknia Dejaniry, jest tu dyskotekową, błyszczącą kreacją Idalii. Na dobrą sprawę jedynie język tkwi w przeszłości sprzed 160 lat.

 

Zamożny i znudzony życiem światowca i bon vivanta hrabia Fantazy (Grzegorz Wojdon) szuka odmiany. Z pomocą swojego zaufanego kompana Rzecznickiego (Paweł Palcat) postanawia za pół miliona złotych kupić sobie na żonę córkę sąsiadów, hrabiostwa Respektów (Paweł Wolak i Anita Poddębniak).

Dla nich to okazja, by dźwignąć dwór zrujnowany długami, dla Dianny (Magda Skiba) to koniec marzenia o miłości do Jana (Bartosz Bulanda), wziętego w carskie kamasze niezamożnego powstańca poznanego na zesłaniu. Posłuszeństwo, ale i poczucie odpowiedzialności za losy dworu, nie pozwolą córce odmówić woli rodziców. Kupiecka intercyza zostanie spisana. Sprawy jednak się skomplikują. Do dworu przybędą bowiem zarówno porzucona kochanka Fantazego Idalia (Magda Biegańska), jak i Jan w towarzystwie carskiego Majora (Bogdan Grzeszczak)… – taki jest punkt wyjścia do tej tragikomedii.

 

Sypiący się i zadłużony dwór hrabiostwa Respektów jest jak alegoria dzisiejszej Rzeczpospolitej, gdzie fasada i pozory nijak się mają do prawdy o naszej kondycji. Także – a może głównie – tej moralnej. Bez trudu dostrzeżemy zatem niezmienność wielu naszych póz i zachowań, ów kostium i przypisane nam role, w których czujemy się fatalnie, ale których odrzucić nie potrafimy – ze skłonności do konformizmu, z braku odwagi.

W tym zapewne jesteśmy trwale „Niepoprawni”. Może poza szczerze i poświęceniem kochającą Idalią, która odrzuci w pewnej chwili odzienie, by niczym piękna bogini miłości nago wynurzyć się z piany.

Klasyczny tekst podany jest w zaskakująco współczesnej oprawie muzycznej: King Crimson, Rolling Stones, James Blade, John Frusciante i inn. Przed obejrzeniem spektaklu warto sięgnąć po program przedstawienia (można go kupić w kasie biletowej), albo skorzystać z opisu na stronie serwisu teatralnego @KT (jest tutaj: gazeta.teatr.legnica.pl/news.php?extend.3098).

Teatr Modrzejewskiej w Legnicy
Duża Scena
Juliusz Słowacki
„Fantazy/Niepoprawni”

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Jarosław Tumidajski
Scenografia: Mirek Kaczmarek
Premiera: 27 lutego 2011

Obsada: Idalia – Magda Biegańska, Stelka – Zuza Motorniuk, Respektowa – Anita Poddębniak, Dianna – Magda Skiba, Jan – Bartosz Bulanda, Major – Bogdan Grzeszczak, Rzecznicki – Paweł Palcat, Respekt – Paweł Wolak, Fantazy – Grzegorz Wojdon (gościnnie).

Spektakle w piątek, sobotę i niedzielę (4-6 marca) o godz. 19.00. Bilet: 25 zł (ulgowy 15 zł). Rezerwacja tel. 76-72-33-505 lub elektronicznie bilety@teatr.legnica.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY