Alarm powodziowy obowiązuje już zarówno w gminie Ścinawa, a – od wczoraj – także w gminie Rudna. Wszystkie służby postawione są w stan gotowości. Fala, która miała dotrzeć do nas dziś o północy, przesunęła się na jutro rano. A na wałach zaczęły pojawiać się już nasiąknięcia.
– Stan alarmowe wprowadzone są w dwóch gminach naszego powiatu: Ścinawa oraz Rudna. Wały są tam monitorowane przez całą dobę, tam, gdzie istnieje taka potrzeba, budowane są też nowe. Na wysokości miejscowości Grzybowo oraz Jurcz występują przesiąki, są one na bieżąco uszczelniane i monitorowane – informuje młodszy aspirant Patryk Zdanowski, oficer prasowy komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Lubinie.
Dziś rano w Ścinawie wylała rzeka Zimnica, zalewając tamtejszy park. Miejsce zostało już zabezpieczone przez strażaków oraz policjantów. – Rzeka opuszcza koryto i wylewa się na mejscowy park. To przewidywane zjawisko, związane z wysokim stanem Odry w 2010 roku było podobnie. Kontrolujemy to miejsce, na szczęście nie ma tam innych obiektów zagrożonych zalaniem – dodaje.
W gminie Rudna od wczoraj obowiązuje alarm powodziowy. Dziś budowane i umacniane są wały, szczególnie jeśli chodzi o Chobienię i Radoszyce. Zagrożone posesje są zabezpieczone workami z piaskiem, strażacy uzgadniają z mieszkańcami szczegóły ewentualnej ewakuacji. Podobnie jest w gminie Ścinawa.
Wczoraj Radoszyce w gminie Rudna wizytował wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Leśniakiewicz. Jak mówił, jest pod ogromnym zaangażowaniem służb oraz lokalnej społeczności, która na odcinku 300 metrów w kilka dni wybudowała wał obronny z worków z piaskiem.
– Jestem pod wrażeniem ogromnego zaangażowania mieszkańców, strażaków, wójta, sąsiadów z z miasta, którzy od poniedziałku pracowali przy budowie wału. To bardzo ważna i trudna praca. Jako komendant główny Państwowej Straży Pożarnej w 2010 roku dowodziłem takimi działaniami. Wiem ile to kosztuje wysiłku. Mam też tutaj ogromny szacunek do ochotniczych Straży Pożarnych, które działają społecznie i zawsze służą ogromną pomocą. Do całej zaangażowanej społeczności kierujemy ogromne podziękowania – mówił wiceminister MSWiA Wiesław Leśniakiewicz.
Wiceminister dodał, że woda idzie bardzo wysoka i jest prognozowana na kilka dni, ale jego zdaniem ten wał pozwoli obronić ich miejscowość i przyległe tereny. – Szerokość i wysokość tego wału z pewnością da większą gwarancję bezpieczeństwa dla okolicznych mieszkańców. Liczę, że ta fala powodziowa, która wciąż się przemieszcza nie przyniesie już więcej szkód i że te lokalne inicjatywy mają sens – zaznacza wiceminister Leśniakiewicz.
Na ten moment – przed południem – stan Odry to 588 cm. Fala wezbraniowa ma dotrzeć do naszego powiatu w sobotę (21 września) około godziny 9.00 – 10.00.
Fot. BM
Fot. Tv Regionalna.pl