Nowa, dotychczas niedostępna w Polsce technologia oczyszczania spalin w energetyce i ciepłownictwie właśnie została zaprezentowana w Lubinie na specjalnej konferencji zorganizowanej przez Izbę Gospodarczą Energetyki i Ciepłownictwa. Swoje unikatowe rozwiązanie zaprezentowała amerykańska United Conveyor Corporation (UCC), która kilka miesięcy temu testowała je na instalacjach lubińskiej Energetyki, należącej do Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź.
Wychodząc naprzeciw restrykcyjnym wymaganiom unijnym, które przewidują w 2016 roku zaostrzenie standardów emisji dwutlenku siarki, Energetyka przeprowadziła badania nowej technologii oczyszczania spalin, opartej na rozwiązaniach amerykańskiej firmy UCC.
– Testy odbyły się na wydziale elektrociepłowni (EC-1) w Lubinie i dotyczyły instalacji oczyszczania gazów spalinowych z dwutlenku i trójtlenku siarki oraz związków kwasu solnego i rtęci – tłumaczy Anna Michalska, kierownik działu marketingu lubińskiej spółki. – Obok kotła parowego usytuowano silos z kwaśnym węglanem sody oraz tak zwany trailer, czyli ogromny tir z umieszczonym wewnątrz kontenerem, zawierającym niezbędne oprzyrządowanie dla badań. Znalazły się wśród nich specjalistyczne urządzenia do przygotowania dawki preparatu wstrzykiwanego w przestrzeń spalin kotła, mającego za zadanie oczyszczać przechodzące spaliny oraz komputery sterujące procesem i monitorujące jego przebieg – dodaje.
Prace badawcze nad nowymi instalacjami odsiarczania spalin zakończyły się pełnym sukcesem. Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej przedstawili wyniki testów, które jednoznaczne wskazały, że emisja związków siarki została zredukowana niemal do zera.
Doświadczenie zdobyte przez pracowników Energetyki podczas testów będzie teraz wykorzystane przy pracach koncepcyjnych, projektowych i montażowych w 2015 roku. Wtedy planowana jest budowa kompleksowej instalacji odsiarczania spalin dla wszystkich kotłów na wydziale EC-1 Lubin, która pozwoli na spełnienie rygorystycznych wymagań Unii Europejskiej w zakresie emisji spalin.
Zadania dotyczące ochrony środowiska należą do najważniejszych w codziennej działalności lubińskiej spółki. Firma od wielu lat kładzie nacisk nie tylko na usprawnienie procesów produkcyjnych, ale podejmuje również szereg działań inwestycyjnych mających na celu zmniejszenie szkodliwego wpływu na środowisko naturalne.