Szóste klasy pisały dzisiaj sprawdzian podsumowujący ich naukę w szkole podstawowej. Egzamin był taki sam dla uczniów w całej Polsce i obejmował wiedzę z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiedziało jednak, że kolejny rocznik absolwentów szkół podstawowych nie będzie poddawany egzaminacyjnemu stresowi.
Do sprawdzianu uczniowie w powiecie lubińskim przystąpili o godzinie 9. Obejmowała ona wiedzę i umiejętności określone w wymaganiach programu kształcenia ogólnego w zakresie trzech podstawowych przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego. Obie części egzaminu pisane były jednego dnia.
Pierwsza część egzaminu trwała 80 minut, druga – 45 minut. Zadania z języka polskiego i matematyki miały formę testu wyboru. Dodatkowo, w przypadku języka polskiego, uczniowie musieli przygotować dłuższą wypowiedź pisemną. W przypadku języka obcego były to natomiast tzw. pytania zamknięte.
– Uczniowie pisali sprawdzian po około piętnaście osób w każdej sali pod nadzorem trzyosobowej komisji, w której składzie był jeden nauczyciel z naszej szkoły, jeden z innej oraz przewodniczący komisji. Ze względu na specyfikę naszej szkoły – jest to szkoła integracyjna – mamy wśród uczniów dzieci z różnymi niepełnosprawnościami, które piszą w salach jednoosobowych, z dwoma członkami komisji. Uczniowie ci rozwiązują specjalne arkusze dostosowane do ich dysfunkcji np. z powiększoną czcionką – wyjaśnia Anna Jankowska, wicedyrektor Zespołu Szkół Integracyjnych w Lubinie.
Za przygotowywanie arkuszy egzaminacyjnych oraz analizowanie wyników sprawdzianu odpowiedzialna jest Centralna Komisja Egzaminacyjna. Arkusze są zakodowane tak, by nauczyciel sprawdzający nie miał możliwości rozpoznania ucznia. Wyników testu nie można podważyć, są ostateczne.
– Arkusze sprawdzane są przez nauczycieli z zewnątrz, którym Centralna Komisja Egzaminacyjna wydała specjalne uprawnienia – mówi Andrzej Pudełko, naczelnik wydziału oświaty, kultury i nadzoru właścicielskiego z Urzędu Miejskiego w Lubinie.
– W tym roku został utworzony rządowy projekt ustawy, której celem jest zniesienie sprawdzianu szóstoklasisty, o czym już wspominała pani minister edukacji narodowej, Anna Zalewska. W tej chwili prowadzone są konsultacje zewnętrzne. Nowelizacja ustawy ma wejść w życie już od przyszłego roku – tłumaczy Justyna Sadlak z biura prasowego Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Część nauczycieli aprobuje ten pomysł, uważając sprawdzian szóstoklasisty za zbędny stres. – Tak naprawdę większe znaczenie mają egzaminy w dalszym etapie edukacji – komentuje Anna Jankowska, wicedyrektor ZSI w Lubinie.
Pojawiają się jednak opinie, że egzamin na zakończenie szkoły podstawowej ma swoją wartość: – Zawsze testy dają pomiar tego, jak uczniowie zostali przygotowani do dalszej edukacji. To informacja zwrotna zarówno dla uczniów, jak i dla nauczycieli. W jakiś sposób i tak trzeba będzie podsumować zakończenie szkoły podstawowej – twierdzi Iwona Kędzierska, wicedyrektor ZSI w Lubinie.
Do sprawdzianu w powiecie lubińskim przystąpiło w tym roku łącznie ponad tysiąc uczniów. W samym Lubinie było to 782 szóstoklasistów, w gminie wiejskiej Lubin – 86, w Ścinawie – 79 oraz w gminie Rudna – 63. Wyniki testu uczniowie poznają 27 maja tego roku. Ci, którzy z przyczyn losowych nie mogli dzisiaj pojawić się na sali egzaminacyjnej, będą mogli przystąpić do niego w czerwcu.