„Z niepokojem przyjęliśmy informację o zbyciu ujęcia i rozlewni wody w Rynarcicach. Zdaniem naszym naruszone zostały interesy KGHM Polska Miedź S.A. oraz pracowników tej rozlewni. Żądamy wyjaśnień w tej sprawie” – takie pismo Związek Zawodowy Pracowników Polskiej Miedzi skierował do zarządu KGHM Polska Miedź. Związkowcy twierdzą, że obawiają się o przyszłość pracowników rozlewni i o jakość wody, której co roku kilka milionów butelek wypijają ludzie pracujący pod ziemią, w kopalniach Polskiej Miedzi.
Rozlewnia w Rynarcicach należąca do KGHM Ecoren produkuje rocznie 5 mln litrów wody stołowej, którą sprzedaje Hucie Miedzi Głogów i wszystkim kopalniom należącym do KGHM Polska Miedź.
KGHM Ecoren nie ukrywa, że od dłuższego czasu stara się sprzedać rozlewnię.
– Chcemy, by KGHM Ecoren jak najlepiej realizował strategię polegającą na odzyskiwaniu metali i przetwarzaniu odpadów przemysłowych. Natomiast funkcjonowanie w ramach spółki oddziału z branży spożywczej nie pasuje do profilu naszej firmy – stwierdza Mariusz Bober, prezes KGHM Ecoren.
Ecoren prowadzi właśnie rozmowy z Zespołem Uzdrowisk Kłodzkich producentem Staropolanki. Wygląda na to, że tym razem transakcja dojdzie do skutku. Spółka zawarcie umowy uzależnia jednak od tego, czy nowy właściciel rozlewni zagwarantuje obecnym pracownikom rozlewni zatrudnienie minimum na rok. Zgodę na sprzedaż rozlewni w Rynarcicach wyraziło już walne zgromadzenie akcjonariuszy KGHM Ecoren.
ZZPPM niepokoją wiadomości o sprzedaży rozlewni i zażądało wyjaśnień oraz gwarancji o przydatności wody.
– Chcemy wiedzieć, czy woda po sprzedaży rozlewni będzie nadawała się do spożycia dla ludzi pracujących przy tak dużych obciążeniach fizycznych jak górnicy, czy nie będzie mieć negatywnego wpływu na stan ich zdrowia. I czy swoje posady zachowają pracownicy rozlewni – stwierdza Ryszard Zbrzyzny, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Polskiej Miedzi.
Firma Ecoren zapewnia, że pracownicy rozlewni są na bieżąco informowani o sytuacji negocjacji dotyczących sprzedaży. Zaś pismo związkowców rzeczywiście trafiło do prezesa KGHM Polska Miedź, któremu podlega Ecoren.
Woda produkowana przez rozlewnię w Rynarcicach jest naturalną wodą źródlaną Leśny Zdrój i pochodzi ze specjalnie wyselekcjonowanego podziemnego źródła. Jak zapewnia KGHM Ecoren, jej jakość jest regularnie kontrolowana przez inspekcję sanitarną, zakład wdrożył też system HACCP, który ma na celu zapewnienie czystości higienicznej produktów spożywczych przeznaczonych dla konsumentów.
MRT
Fot. archiwum WL
Siedziba KGHM Ecoren w Lubinie