Dzisiaj liczą w kościołach

12

25 października to nie tylko data wyborów parlamentarnych. Dzisiaj od rana w kościołach w całej Polsce liczeni są też wierni. Czy lubinianie chodzą do kościoła? Czy wiernych w świątyniach jest więcej czy mniej niż rok temu – zostanie to sprawdzone już dzisiaj.

Badanie wiernych to coroczna akcja, która przeprowadzana jest na zlecenie Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Jej głównym celem jest sprawdzenie ile osób przychodzi na msze, ile z nich stanowią kobiety, ile mężczyźni oraz ile przystępuje do komunii.

Poprzez diecezje instytut kieruje do parafii kwestionariusz, w którym prosi proboszczów o policzenie wiernych obecnych i przystępujących do komunii świętej na każdej mszy, a także we wszystkich – o ile jest ich więcej niż jedna – świątyniach należących do parafii. Wypełniony formularz jest odsyłany do ISKK.

Tym razem datę liczenia ustalono na 25 października, ten sam dzień, kiedy w Polsce odbędą się wybory parlamentarne.

Dodajmy, że jak wynika z ubiegłorocznych danych opublikowanych przez ISKK, do kościoła chodzi dziś coraz mniej osób. Dziś liczba wiernych w świątyniach oscyluje na granicy 40 procent. Diecezja legnicka, a więc również Lubin, w ubiegłym roku znalazła się wśród najmniej pobożnych. We mszach uczestniczyło u nas niewiele ponad 30 procent wiernych.


POWIĄZANE ARTYKUŁY