Liczby nie kłamią – w naszych szkołach uczy się coraz więcej dzieci w spektrum autyzmu. To nie jest choroba, ale osoby w spektrum potrzebują więcej uwagi, cierpliwości i zrozumienia. By pokazać innym z jakimi przeciwnościami zmagają się autyści, Szkoła Podstawowa nr 1 z oddziałami integracyjnymi zaprosiła dziś przedstawicieli wszystkich podstawówek do udziału w wyjątkowej „Niebieskiej olimpiadzie”.
2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. – Od kiedy w naszym gronie są dzieci w spektrum autyzmu, zawsze w sposób szczególny obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W związku z tym, ze dzieci w spektrum przybywa, uczą się w wielu innych szkołach, nie tylko integracyjnej, postanowiliśmy włączyć do tej akcji wszystkie lubińskie szkoły – tłumaczy Elżbieta Godzic, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 z oddziałami integracyjnymi.
Placówka zaprosiła dziś do siebie przedstawicieli wszystkich lubińskich szkół podstawowych na wyjątkowe warsztaty. Każda z drużyn otrzymała do ułożenia hasło, które było zdaniem wypowiedzianym przez jednego z autystycznych uczniów, np. „Lubię jeździć do sklepów budowlanych. Uspokaja mnie to” – powiedział 10-letni Garbyś.
Każde takie zdanie miało być dla drużyny z danej szkoły inspiracją do stworzenia plakatu. Inaczej mówiąc, mieli zobrazować myśli autystów.
– Zaprosiliśmy ich na warsztaty, które mają uświadomić i pokazać czym jest spektrum autyzmu, a przede wszystkim z czym się mierzą osoby ze spektrum autyzmu. Tak jak dziecko z niedosłuchem będzie zaaparatowane i to widać, dziecko niewidzące będzie z laską i to widać, tak dziecka w spektrum autyzmu nie wyłowimy z tłumu. Widzimy jego zachowania, które zawsze są spowodowane czymś – wyjaśnia wicedyrektor Godzic. – Chcemy uświadomić dzieciom, a przede wszystkim dorosłym, że dziecko, które często uważamy za niegrzeczne, wcale takie nie jest. Ta opinia jest krzywdząca, bo jego zachowania spowodowane są czymś innym, może to być zaburzenie neurorozwojowe, które wywołuje zachowania nieakceptowalne w społeczeństwie – podkreśla.
Dodajmy, że autystów stale przebywa. Tylko w SP 1 uczą się w tej chwili 42 takie osoby.
W obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu włączają się władze miasta i powiatu. Dziś wieczorem na niebiesko podświetlone zostaną: Ratusz, siedziba MPWiK, Most Przyjaźni oraz budynek Starostwa Powiatowego w Lubinie.
Fot. Marlena Bielecka