Dziś Wielki Piątek – smutny dzień dla katolików

800

Drugi dzień Triduum Paschalnego to jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej. Wielki Piątek upamiętnia śmierć Jezusa Chrystusa. Dziś wiernych przez cały dzień obowiązuje ścisły post, a wieczorem powinni spotkać się w kościele na liturgii Męki Pańskiej.

W Wielki Piątek kościelne ołtarze są obnażone, nie używa się instrumentów muzycznych i dzwonków.

– Tego dnia przeżywamy ukrzyżowanie Pana Jezusa. Odśpiewywana jest Męka Pańska, gdzie możemy przekonać się, jak Jezus nas miłuje, przez to, że wydaje się na śmierć na Golgocie – mówi ksiądz Tomasz Rutkowski. 

Liturgia Męki Pańskiej zwykle odprawiana jest w ciszy i skupieniu, a kapłani noszą czerwone szaty symbolizujące męczeństwo i Ducha Świętego. Podczas nabożeństwa odczytywany jest opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana, a następnie wierni przystępowali do adoracji Krzyża. Po Komunii Najświętszy Sakrament przenoszony jest w procesji do kaplicy zwanej Grobem Pańskim, gdzie zaczyna się adoracja, w wielu kościołach trwająca przez całą noc.

Ks. Tomasz Rutkowski

– Jest to praktycznie jedyny dzień w ciągu roku, kiedy nie ma mszy świętej. Od rana trwa adoracja w tzw. ciemnicy, a wieczorem lub po południu jest liturgia Męki Pańskiej. Podczas niej odsłaniany jest krzyż, co służy ukazywaniu czci Jezusowi. Następnie rozdawana jest komunia święta, a później jest procesja do Bożego Grobu – dodaje salezjanin.

Wielki Piątek jest także dniem, w którym wszystkie osoby w wieku od 18 do 60 lat obowiązuje ścisły post. Powinny one całkowicie zrezygnować z potraw mięsnych, a w ciągu dnia mogą tylko raz najeść się do syta lub zjeść dwa skromne posiłki.


POWIĄZANE ARTYKUŁY