Dziś spełniły się trzy marzenia

26

Trójkołowe rowery będą od teraz pomagać w rehabilitacji ruchowej trojga podopiecznych lubińskich warsztatów terapii zajęciowej. Kosztowny sprzęt w siedzibie Stowarzyszenia Dać Nadzieję" oficjalnie przekazali im przedstawiciele klubu Honorowych Dawców Krwi „Kropla życia” działającego przy NSZZ „Solidarność” w PeBeKa. 

Mimo że jazda na rowerze jest bardzo ważnym i skutecznym elementem terapii ruchowej, korzystać może z niej niewiele osób. Rower dla niepełnosprawnych kosztuje bowiem około 4 tysięcy złotych i z tego powodu dla wielu podopiecznych warsztatów pozostaje on tylko marzeniem. Dzisiaj wyjątkowy podarunek otrzymał Mateusz Furmaniak z „Akademii Życia”, Magdalena Sepioło z „Kameleona” i Sylwia Welenc z warsztatów „Słoneczko”.

– Rower to prawdziwe marzenie Magdy – mówi Bogumiła Sepoło. – Sprawi jej dużo radości i oczywiście pomoże w ramach kompleksowej terapii.

– Na początek będę jeździć drogą rowerową koło domu – opowiada Mateusz Furmaniak. – A z czasem może spróbuję pojechać gdzieś dalej.

Ważne jest to, że w zakupie rowerów pomogli sami lubinianie, choć niekoniecznie świadomie. Pojazdy zostały przekazane przez fundację Eco Textil ze Skarżyska Kamiennej, której kontenery na używaną odzież stoją w wielu punktach miasta. Rowery zostały kupione na pieniądze ze sprzedaży tych właśnie ubrań.

– Nie lubię poniedziałków, bo po dwóch dniach odpoczynku nagle trafia się w natłok zajęć. To czasem człowieka zniechęca – żartuje Adam Myrda, starosta lubiński. – Kiedy jednak zaczyna się tydzień od przyjścia komuś z pomocą, to od razu wszystko wygląda inaczej. Dziękuję kolegom za to, co dzisiaj tu zrobili.

To nie pierwszy raz, kiedy wolontariusze z PeBeKa pomogli podopiecznym warsztatów terapii zajęciowej. Poprzednio trzy trójkołowe rowery dla niepełnosprawnych przekazali w październiku.

– Zarzucono nam wtedy, że było to element kampanii wyborczej – mówi Ireneusz Pasis, szef „Solidarności” w PeBeKa. – Mam nadzieję, że dzisiaj pokazaliśmy, że nie chodzi o politykę, tylko o pomoc osobom z dysfunkcją ruchową, które są wśród nas, które trzeba dostrzegać i wspierać.


POWIĄZANE ARTYKUŁY