Od dziś, 5 lutego, w Powiatowym Urzędzie Pracy przyjmowane będą wnioski o wsparcie w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Do podziału jest sporo, bo tutejszy urząd pozyskał na ten cel aż 1,1 mln zł. Warto się jednak pospieszyć, bo nabór trwa tylko do 14 lutego.
Z roku na rok Powiatowy Urząd Pracy w Lubinie pozyskuje coraz więcej środków na podniesienie kwalifikacji zawodowych pracodawców i ich pracowników, a tym samym zrealizować jedno z głównych założeń Krajowego Funduszu Szkoleniowego, jakim jest zapobieganie utracie zatrudnienia. Na ten cel w 2025 roku pozyskano aż 1,1 mln zł.
Pracodawcy zainteresowani tą formą pomocy od dziś, 5 lutego, mogą już składać wnioski o wsparcie.
Środki Krajowego Funduszu Szkoleniowego można przeznaczyć na:
- określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku
z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS, - kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy lub za jego zgodą,
- egzaminy, umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
- ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
PUP przypomina, że że pracodawca zatrudniający do 10 osób (mikroprzedsiębiorstwo), ubiegający się o środki, może otrzymać 100 proc. kosztów na pokrycie finansowania kształcenia ustawicznego. Natomiast pracodawca zatrudniający 10 i więcej osób musi wnieść wkład własny w wysokości 20 proc. Pozostałe 80 proc. kosztów finansuje Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Jednak całość finansowania środkami KFS nie może przekroczyć wysokości 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
Urząd zachęca do składania wniosków wraz z niezbędnymi załącznikami. Dokumenty są dostępne na stronie internetowej urzędu i należy je składać w wersji papierowej w sekretariacie urzędu pok.10 lub przesłać pocztą do Powiatowego Urzędu Pracy w Lubinie, ul. Kilińskiego 12 B, 59-300 Lubin lub w formie elektronicznej z kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym.
Informacje dotyczące Krajowego Funduszu Szkoleniowego można uzyskać w urzędzie, pok. 26 (parter), tel. 76/746-14-92, 76/746-14-91, 76/746-14-73.
Składając wniosek należy pamiętać o obowiązujących w 2025 roku priorytetach wydatkowania środków KFS:
Priorytet 1. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub województwie.
• Przy ocenie wniosku urząd będzie brał pod uwagę zawody wskazane w badaniu „Barometr zawodów 2025” dla powiatu lubińskiego.
Priorytet 2. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
Priorytet 3. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 r.
Priorytet 4. Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
Priorytet 5. Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenie z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
Priorytet 6. Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
Priorytet 7. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
Priorytet 8. Rozwój umiejętności cyfrowych.
Priorytet 9. Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.