Dziś Boże Ciało. Procesje znów przejdą ulicami miasta

1825

Dziś przypada Boże Ciało, czyli uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu. Głównym punktem obchodów są procesje eucharystyczne, które przejdą ulicami polskich miast i wsi. Podobnie jest również w Lubinie, gdzie po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, ulicami miasta znów przejdą procesje. Kierowcy muszą się liczyć z niewielkimi utrudnieniami w ruchu.

Boże Ciało zostało ustanowione po objawieniach Julianny z Cornillon (1193-1258) z Francji. W 1209 roku wielokrotnie ukazywała się jej jasna tarcza księżyca z zarysowaną na jego tle ciemną plamą. Zinterpretowano to, jako znak, że wśród świąt kościelnych brakuje dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi.

Pierwsze procesje w uroczystość Bożego Ciała odbyły się w latach 1265-75 w Kolonii w Niemczech. Podczas nich niesiono krzyż z Najświętszym Sakramentem. Pod koniec XV wieku procesje były już powszechne w Niemczech, Anglii, Francji, w północnych Włoszech i w Polsce.

W naszym kraju Boże Ciało obchodzi się w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. Jako pierwszy obchody tego święta w Polsce wprowadził w diecezji krakowskiej w 1320 roku biskup Nanker Kołda.

Jak podkreślił Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak, uczestnictwo w uroczystości Bożego Ciała jest publicznym manifestowaniem wiary. 

W większości polskich miejscowości odbywa się jedna procesja dla wszystkich mieszkańców. W Lubinie tradycją było, że każda z parafii organizuje własną. Przed wybuchem pandemii ulicami miasta przechodziło ich aż sześć. Od ubiegłego roku to się jednak zmieniło.

W tym roku lubińska policja otrzymała zgłoszenia tylko dwóch procesji, które przejdą ulicami Lubina. Organizują je parafie Narodzenia Najświętszej Marii Panny oraz św. Barbary.

Pierwsza z nich rozpoczęła się o godz. 11 i z kościoła św. Wojciecha przeszła ulicami: Budowniczych LGOM, Krupińskiego, Gwarków, Jana Pawła II i z powrotem Budowniczych LGOM. Druga o godzinie 11.20 z kościoła św. Barbary odbyła się ulicami: Konopnickiej, Orzeszkowej, Fredry, Kamienną, i znowu Orzeszkową oraz Konopnickiej.

W pozostałych parafiach wierni po głównych mszach przechodzą w niewielkich procesjach wokół świątyń.


POWIĄZANE ARTYKUŁY