Dziecko do żłobka, a żłobkowe od ZUS

1884

Prawie 47 mln zł „żłobkowego” dostali Dolnoślązacy w 2023 roku. Wniosek o dofinansowanie opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna można składać do ZUS-u od kwietnia 2022 r.

Fot. Pixabay

Aby skorzystać z dofinansowania, dziecko musi uczęszczać do żłobka lub klubu dziecięcego wpisanego do rejestru żłobków i klubów dziecięcych albo być pod opieką dziennego opiekuna wpisanego do wykazu dziennych opiekunów. Dziecko musi być wpisane do tego rejestru lub wykazu przez żłobek, klub dziecięcy lub dziennego opiekuna. W tym celu trzeba przekazać dane swoje i dziecka podmiotowi prowadzącemu daną placówkę.

  • W 2023 roku tylko na Dolnym Śląsku ZUS wypłacił 46,8 mln zł – rodzice z naszego województwa złożyli 11 576 wniosków na 12 701 dzieci. W całym kraju rodzice złożyli 106,9 tys. wniosków na 117,8 dzieci, otrzymując blisko 430 mln zł.

Wniosek o dofinansowanie można złożyć najwcześniej w dniu, w którym dziecko zacznie uczęszczać do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna.

– Jeżeli wniosek wpłynie do nas w ciągu dwóch miesięcy od tego dnia, od którego dziecko chodzi do żłobka, wtedy przyznajemy dofinansowanie z wyrównaniem – mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Wniosek wysyła się do ZUS elektronicznie np. przez portal Emp@tia lub aplikację mZUS. Środki można dostawać niezależnie od świadczenia 800 plus.

Prawo do dofinansowania nie zależy od dochodów rodziny. Maksymalnie kwota, jaką można otrzymać, to 400 zł miesięcznie na dziecko – jednak nie więcej niż wysokość opłaty za pobyt dziecka w placówce.

– Mam na myśli kwotę, jaką rodzic płaci już po uwzględnieniu zniżek, dotacji z budżetu gminy lub środków unijnych. Nie wliczamy do tego opłaty za wyżywienie – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis. – Pieniądze od nas nie są przelewane na konto rodzica, ale bezpośrednio na konto żłobka – dodaje.

Rzeczniczka wyjaśnia, że jeśli rodzic już składał wniosek do ZUS, wówczas ułatwieniem dla rodziców jest możliwość utworzenia nowego wniosku na podstawie poprzedniego, jeśli taki był składany przez aplikację mZUS lub bezpośrednio na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

– Dzięki temu większość informacji uzupełni się automatycznie. Jeśli dane uległy zmianie, przed wysłaniem można je edytować – tłumaczy Kowalska-Matis.

Rzeczniczka wyjaśnia także, dlaczego nie wszyscy rodzice, których dzieci chodzą lub dopiero pójdą do żłobka, czy podobnej placówki, otrzymają pomoc finansową. Odmowną odpowiedź otrzymają od ZUS-u ci, którzy dostają świadczenie RKO (rodzinny kapitał opiekuńczy), przyznawane na maluchy w wieku od 12. do 35. miesiąca. W takim przypadku musimy zdecydować, z którego wsparcia będziemy korzystać.

– Ale uwaga: można korzystać z dofinansowania pobytu w żłobku na jedno dziecko i pobierać rodzinny kapitał opiekuńczy na inne dziecko w rodzinie – wskazuje Kowalska-Matis.

Więcej informacji o dofinansowaniu pobytu w żłobku oraz zasadach wnioskowania znaleźć można na stronie internetowej ZUS oraz uzyskać w placówkach Zakładu.

źródło: materiały prasowe


POWIĄZANE ARTYKUŁY