Dzieci i… niedźwiedź w bibliotece

29

Biblioteka Pedagogiczna w Lubinie to nie tylko zbiór książek. To także miejsce, gdzie można poznać ciekawe i prawdziwe historie. Tak jak historia niedźwiedzia Wojtka – niezwykłego żołnierza Armii gen. Andersa. Dzieci z lubińskich szkół i przedszkoli miały okazję zaprzyjaźnić się z misiem, wzruszyć jego losami i poznać odrobinę historii Polski.

A jak to z misiem było? Historię niedźwiedzia służącego w Armii Andersa opowiadano na wielu kontynentach, wszędzie tam, gdzie polscy żołnierze trafili po II wojnie światowej – w USA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii, Indiach, Szkocji.

Opowieści o niedźwiedziu Wojtku były tak niesamowite, że niewielu dawało wiarę autentyczności tej historii. A ona była prawdziwa – tak samo, jak prawdziwy był samotny, mały miś, który znalazł rodzinę wśród polskich żołnierzy w Persji. Kiedy dorósł – wziął udział w bojowej akcji. Jeśli chcecie wiedzieć więcej – źródłem tej wiedzy może być Biblioteka Pedagogiczna w Lubinie.

Dzielny niedźwiadek Wojtek zdobył serca dzieci. Kolejni uczniowie odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną w Lubinie, poznając historię niezwykłego misia. Kolejno gościły tu grupy z Przedszkola „Planeta Zdrowia” w Lubinie, ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Lubinie, Szkoły Podstawowej nr 10 w Lubinie, Szkoły Podstawowej w Siedlcach oraz Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Lubinie.

Dzielny niedźwiedź „powędrował” też do lubińskiego Domu Opieki „Szarotka”, gdzie seniorzy mieli okazję wzruszyć się, powspominać dawne czasy i podzielić się swoją wiedzą – jak pan Antoni, który znał już wcześniej historię niedźwiedzia. Prawdziwe emocje wywołało wspólne odśpiewanie pieśni „Czerwone maki”. Fama o Wojtku, który był żołnierzem Armii Andersa rozeszła się daleko. Zainteresowali się także rodzice, których milusińscy przyprowadzili do biblioteki, chcąc wypożyczyć książki o niedźwiadku oraz inne książki historyczne i o zwierzętach.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY